HAOTIČNOST U VISOKOM OBRAZOVANJU U BIH – I Austrija osporava naše diplome

HAOTIČNOST U VISOKOM OBRAZOVANJU U BIH – I Austrija osporava naše diplome
Aktivisti ističu da su u više navrata, pa i majskim otvorenim pismom, nadležnima za oblast visokog obrazovanja ukazali da je dodatni problem to što se visokoškolskim ustanovama izdaje uz akreditaciju i potvrda da su akreditovani određeni studijski programi, u nekim VŠU tek samo jedan, a one onda upisuju studente da više njih i izdaju diplome nakon završetka studiranja, a da nisu obezbijedile i akreditaciju tih studijskih programa. Ponovili su da je to na štetu studenata i da oni sa tako i takvim stečenim diplomama nemaju mjesta u evropskom prostoru visokog obrazovanja, što se i potvrđuje ovim nepriznavanjem diploma u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, pa zasigurno u još nekim zemljama iz kojih još nema takvih informacija.

Problemi visokog obrazovanja u BiH djelimično su uzrokovani složenom strukturom države. Naime, ova je oblast u BiH u nadležnosti Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine (HEA BiH), Agencije za visoko obrazovanje Republike Srpske (AVORS), deset kantonalnim ministarstava obrazovanja u Federaciji BiH i Odjela za visoko obrazovanje Brčko distrikta BiH.

Vjerovatno da opravdaju svoje postojanje, ove institucije se trude da ubijede i javnost i studente, pa i same sebe, da je izdavanjem licence/dozvole za rad potvrđen kvalitet visokog obrazovanja tokom trajanja licence, ne vodeći previše brigu o tome što visokoškolske ustanove nisu i akreditovane.

Da je ovo tako ukazali su i iz Centra za informisanje i priznavanje dokumenata iz visokog obrazovanja (CIP), koji su odgovarajući na otvoreno pismo studentskih aktivista okupljenih u inicijativi “Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”, otkrili i druge, u javnosti do sada nepoznate informacije. IZ CIP-a iznose stav da je nedefinisano da li osoba sa visokoškolskom kvalifikacijom, koja je stečena na ustanovi koja još nije akreditovana, ima kompetencije visokog obrazovanja kojima se garantuje kvalitet stečenih zvanja, vještina i kompetencija.

“To već sada predstavlja problem u postupcima priznavanja diploma u Republici Austriji, Republici Sloveniji i Republici Hrvatskoj za privatne visokoškolske ustanove u periodu kada su radile bez akreditacije, kao i za javne visokoškolske ustanove koje su dodjeljivale visokoškolske kvalifikacije u periodu kada nisu bile akreditovane” – dio je odgovora iz Mostara, upućen na adresu studentskih aktivista.

Iz institucije nadležne za priznavanje dokumenata iz visokog obrazovanja, akademsku i studentsku mobilnost, ukazuju i da su članovi 53, 54 i 61 Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini nejasno definisani, te da su nužne njihove izmjene, kako bi se omogućilo olakšano prepoznavanje i priznavanje visokoškolskih kvalifikacija, izdatih na visokoškolskim ustanovama u BiH, kako u inostranstvu, tako isto i u BiH.

“Iako CIP nema nadležnosti u oblasti licenciranja i akreditacije visokošklskih ustanova u BiH, uloga CIPa je da pruži tačne i blagovremene informacije svim zainteresovanim stranama u postupcima priznavnja visokoškolskih kvalifikacija stečenih u BiH i inostranstvu” – stoji u odgovoru na Otvoreno pismo studentskih aktivista, potpisano od strane direktora CIP mr. Damira Ljubića.

Iz CIP su dali i mišljenje da nadležne institucija za izdavanje licente/dozvole za rad i akreditaciju visokoškolskih ustanova trebaju donijeti zakonske i podzakonske  akte kojima se definiše odnos između licenciranja i akreditacije, odnosno odnos između elemenata kvaliteta koji definišu minimalne uslove za obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja i elemenata kvaliteta, koje su obavezni dio postupka akreditiranja visokoškolske ustanove.

“Od CIPa sada doznajemo da, pored ENIC/NARIC centara Hrvatske i Slovenije, ni u Austriji ne priznaju diplome izdate u BiH. Iz HEA BIH nas već dvije godine ubjeđuju kako zajedno sa Ministarstvom civilnih poslova BiH, tijesno sarađuju sa Agencijom za znanost i visoko obrazovanje Hrvatske i Ministarstvom za visoko obrazovanje, nauku i inovacije Slovenije, preko kojih djeluju  ENIC/NARIC uredi, a nema još uvijek konkretnih pokazatelja da smo blizu toga da i BiH dobije svoj nacionalni ured  ENIC/NARIC pri HEA BiH” – reakcije je studentskih aktivista na odgovor koji su dobili iz Mostara.

Aktivisti ističu da su u više navrata, pa i majskim otvorenim pismom, nadležnima za oblast visokog obrazovanja ukazali da je dodatni problem to što se visokoškolskim ustanovama izdaje uz akreditaciju i potvrda da su akreditovani određeni studijski programi, u nekim VŠU tek samo jedan, a one onda upisuju studente da više njih i izdaju diplome nakon završetka studiranja, a da nisu obezbijedile i akreditaciju tih studijskih programa. Ponovili su da je to na štetu studenata i da oni sa tako i takvim stečenim diplomama nemaju mjesta u evropskom prostoru visokog obrazovanja, što se i potvrđuje ovim nepriznavanjem diploma u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji, pa zasigurno u još nekim zemljama iz kojih još nema takvih informacija.

“Nerješavanje afere “Klaster”, više visokoškolskih ustanova sa statusom da su u postupku akreditacije, dio njih sa istekom i bez ikakvog statusa, blokada procesa akreditovanja u Republici Srpskoj zbog osporenog dijela nadležnosti Odlukom Ustavnog suda BiH, su samo dio problema u visokom obrazovanju koji je “na čekanju” i zato iznosimo ocjenu da je stanje u visokom obrazovanju u našoj zemlji ne samo nesređeno, već haotično” – ocjena je iz NGG” Akreditovane visokoškolske ustanove – priznate diplome”.

Septembar 18, 2025

VRIJEME: Sunčano i toplije, temperature do 28 stepeni

Republiku Srpsku danas očekuje stabilno i pretežno sunčano vrijeme pod uticajem izraženog anticiklona, čiji se…
Septembar 19, 2025

PUTEVI: Saobraćaj uglavnom redovan, oprez zbog radova i magle

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija redovno, po pretežno suvim kolovozima. Vozačima…
Septembar 19, 2025

VRIJEME: Sunčano i vrlo toplo, mjestimično jutarnja magla

Sinoptička situacija pokazuje nastavak uticaja grebena sa jugozapada, uz dotok toplije vazdušne mase. U prizemlju…
Septembar 19, 2025

Porezi za godinu dana porasli za oko 1,2 milijarde KM

BANJALUKA, SARAJEVO - Za osam mjeseci ove godine Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH),…
Septembar 15, 2025

PUTEVI: Početak sedmice donosi pojačan saobraćaj i radove širom Srpske

Početak radne sedmice donosi pojačanu frekvenciju vozila na većini puteva, posebno u gradskim zonama. Uslovi…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

@skoro pa SVI na ovoj temi je postavio/la komentar u DOBOJ: Učenici četiri srednje škole obilježIće sutra praznik
A može li bez spominjanja građana, naših sugrađana i drugih etničkih i religijskih pripadnosti u neg...
Po ko zna koji put popravljeno, po ko zna koji put devastirano. I nikada se neće pronaći počinioci. ...
Čuj – „naredno“... A do sada se kroz prste gledalo?
Nikog nisam spomenuo u negativnom kontekstu ni sa jedne etničke grupe ni političke pripadnosti. Samo...
Nesposobni da se pozabave nevaspitanom i bahatom djecom koja uništavaju igralište.Kako onda da očeku...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info