EBRD predviđa pad BDP-a BiH za 4,5 posto

EBRD predviđa pad BDP-a BiH za 4,5 posto

BDP Bosne i Hercegovine će se smanjit za 4,5 posto u 2020. zbog pandemije korona virusa, a porasti za 6,0 posto u 2021. godini, procjenjuje Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD) u proljetnim prognozama.

Očekivani rast u regijama EBRD-a ove će se godine prosječno smanjiti za 3,5 posto. Bosna i Hercegovina će pretrpjeti pad BDP-a od 4,5 posto u 2020. godini zbog ekonomskog utjecaja pandemije koronavirusa, kaže Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u svojoj posljednjoj makroekonomskoj prognozi objavljenoj danas.

Banka očekuje da će se zemlja oporaviti u 2021. godini s rastom BDP-a od 6,0 posto. Prema najnovijem izdanju Regionalnih ekonomskih perspektiva EBRD-a, "očekivani pad doznaka (koji obično iznosi oko 11 posto BDP-a) će negativno utjecati na potrošnju, dok će zatvaranje granica i fabrika ograničiti izvoz i isporuke prema i od glavnih trgovinskih partnera. “Oporavak će zavisiti o postupnom opuštanju restriktivnih mjera”, navodi se u izvještaju.

Najveći pad aktivnosti u ovoj godini EBRD očekuje u Hrvatskoj, Latviji i Litvi, za sedam posto, dok bi Mađarska i Poljska trebale bilježiti upola blaži pad, za 3,5 posto.

Oporavak u 2021. trebao bi se kretati u rasponu od prognoziranog 7-postotnog rasta u Slovačkoj i Estoniji do 4-postotnog u Poljskoj i Mađarskoj.

Poremećaji u lancima stvaranja vrijednosti sada sprečavaju proizvodnju a oporavak će vjerojatno odgoditi slabija vanjska potražnja, predviđaju u EBRD-u. Vlade su u međuvremenu uvele opsežne mjere kako bi sačuvale zaposlenost i poduprle kompanije u hibernaciji, što će rezultirati pogoršanjem javnih financija u svim zemljama u regiji, zamjećuju u EBRD-u.

U cijeloj skupini tranzicijskih gospodarstva u kojima EBRD posluje, aktivnosti bi u 2020. u prosjeku trebale pasti 3,5 posto. Uz srednju Europu i baltičke zemlje, skupina uključuje i srednju Aziju, istočnu Europu i Kavkaz, jugoistok Europske unije, južni i istočni Mediteran, zapadni Balkan, te Rusiju i Tursku.

U 2021. tranzicijska bi gospodarstva u cjelini trebala i više nego amortizirati ovogodišnju recesiju, uz procijenjenu stopu rasta od 4,8 posto.

U EBRD-u napominju da se procjene temelje na pretpostavci o postupnom ublažavanju mjera suzbijanja pandemije i normalizaciji života u drugoj polovini godine.

Taj scenarij predviđa umjereni utjecaj koronakrize na dugoročni trend gospodarskog rasta ali pandemija bi mogla imati značajne dugoročne ekonomske, političke i društvene posljedice, naglašavaju u EBRD-u.

Upozoravaju i da bi, ostanu li mjere održavanja razmaka na snazi dulje no što se trenutno očekuje, recesija mogla biti znatno dublja a povratak na prošlogodišnje razine BDP-a po stanovniku potrajati godinama. .

Odgovor na krizu mogao bi otvoriti i prilike, kroz preispitivanje lanaca nabave radi kako bi bili otporniji i raznovrsniji, sugeriraju u EBRD-u.

Vlade bi mogle poduprijeti i izmjene u lancima nabave tako što će mjere potpore gospodarskom oporavku bazirati na načelu zaštite klime, dodaju. Tako bi većom javnom potrošnjom pored aktualne ekonomske krize obuhvatile i pitanje dugoročne klimatske krize, dodaju.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Najnoviji komentari

Glasali ste za lopove i da budete sirotinja i klimoglavci, samo nastavite tako do nestanka.
Kod nas radi na daljinski,inspektorat umjesto da je zabranio gradnju objekta bez potrebnih dozvola i...
Kakav je to rukometni golman bio, njegova tehnika odbrane je bila jedinstvena, a i inače pametan i ...
Šta bi od onakvog turnira, eh bože je postavio/la komentar u DOBOJ: Melsungen nadigrao Slogu, Slovan slavio u neizvjesnoj završnici
Šta uradiše od nekad poznatog i priznatog turnira?! Tuga. Gradska vlast pod hitno treba da završi dv...
Ne volim ismijavati, ali... je postavio/la komentar u DOBOJ: Željeznice Srpske u prvom kvartalu prevezle svega 7.000 putnika
Tuga i jad, obje željeznice, i ova ŽRS i ona ŽFBiH...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info