DOBOJ: Uskoro za najsiromašnija domaćinstva stiže novac iz EU, evo detalja

DOBOJ: Uskoro za najsiromašnija domaćinstva stiže novac iz EU, evo detalja

Šef Delegacije Evropske unije Bosne i Hercegovine Johann Sattler i predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto obratili su se medijima kako bi pojasnili detalje paketa podrške BiH od Evropske unije u vrijednosti od 70 miliona, a sve sa ciljem ublažavanja posljedica inflacije.

“Na ovaj način pomažemo najugroženijim u BiH, konkretna pomoć će ići i stambenim jedinicama u smislu energetske učinkovitosti, a pomoć će otići i za mala i srednja preduzeća”, pojasnila je na početku obraćanja Krišto, zahvaljujući Evropskoj uniji za svu konkretnu pomoć Bosni i Hercegovini.

Medijima se obratio i Sattler, ističući zadovoljstvo potpisom Bosne i Hercegovine na finansijski sporazum za paket energetske podrške Evropske unije. Iznio je i dodatne detalje o raspoređivanju pomoći.

“To znači da će BiH primiti prvu tranšu iz paketa vrijednog 70 miliona eura za podršku najugroženijim domaćinstvima, a njih je u BiH više od 70.000. EU će pomoći i energetsku tranziciju, kao vid ulaganja u budućnost ove zemlje. Možete računati da ćemo biti iz vas”, započeo je Sattler.

Pojašnjeno je da ovakav vid pomoći stiže nakon neumoljivog rasta cijena koji je uslijedio nakon početka ruske agresije na Ukrajinu. U suštini, ovo je samo dio pomoći koju je predsjednica Evropske Komisije Ursula von der Leyen najavila tokom svoje posjete regionu u oktobru prošle godine. Paket podrške za regiju ukupno iznosi jednu milijardu eura.

U BiH će 50 miliona direktno otići siromašnim domaćinstvima, 20 miliona će se rasporediti između domaćinstava i privatnog sektora za unapređenje energetske efikasnosti, u istu svrhu ide i preostalih 10 miliona koji će se izdvojiti za adaptaciju energetske efikasnosti javnih objekata.

“Zadatak je sada na entitetima i Brčko distriktu da ugovore modalitete za raspodjelu sredstava kako bi ona stigla do onih u najvećoj potrebi”, naglasio je Sattler.

Dodao je kako statistički podaci na nivou entiteta nisu zadovoljavajući, pa će se u ovim fazama ići sa sa pozivom korisnicima koji će se prijavljivati, a prijave provjeravati prije donošenja odluke. Izuzetak je Brčko distrikt koji ima jasnu statistiku o najsiromašnijim domaćinstvima.

Kako neslužbeno saznajemo, procjene su da bi domaćinstva mogla dobiti blizu 600 KM, a ukupna brojka ovisit će o broju domaćinstava koja zadovolje javni poziv.

Prvih 63 miliona bi u BiH trebao stići već u narednim danima.

Sattler je podsjetio da je ovo prvi put da EU ostvaruje modalitet direktne budžetske pomoći Bosni i Hercegovini, a koji je već neko vrijeme pristuan sa zemljama u regionu.

To kako će nadležni upravljati resursima predstavljat će indikator za buduću podršku koju osigurava EU.

Uskoro susret visokih EU zvaničnika i bh. dužnosnika?

Ujedno, Sattler je najavio da, nakon finaliziranja procesa uspostave vlasti, imaju u planu da se krene u organizaciju političkog foruma na najvišem nivou, gdje bi se najviše rukovodstvo EU (na čelu sa Josepom Borrellom, visokim predstavnikom EU za vanjske poslove) susreo sa Borjanom Krišto i drugim čelnim ljudima. Razgovaralo bi se o prvom setu reformi sa kojim bi BiH trebala otpočeti.

Sattler se nada da će Vlada Federacije BiH biti formirana u narednim sedmicama, a oni bi, potom, za spomenuti susret bili spremni vrlo skoro, u sklopu mjesec dana.

Maj 13, 2026

Privredna komora RS organizuje besplatan seminar o novim PEM pravilima i carinskim postupcima

Privredna komora Republike Srpske organizuje seminar pod nazivom „Nova PEM pravila porijekla robe u 2026.…
Maj 13, 2026

PUTEVI: Mokri kolovozi, magla i odroni usporavaju vožnju

Saobraćaj se jutros u Republici Srpskoj odvija po pretežno mokrim i klizavim kolovozima, zbog čega…
Maj 05, 2026

Otvoren javni poziv za lokalne zajednice naklonjene mladima

Program „Lokalne zajednice naklonjene mladima“ namijenjen je jedinicama lokalne samouprave koje žele da unaprijede rad…
Maj 13, 2026

VRIJEME: Hladno i pretežno oblačno jutro, tokom dana svježije uz sunčane periode

U Doboju je jutros hladno i pretežno oblačno, uz temperaturu oko 6 stepeni. Nakon vrlo…
Maj 12, 2026

PUTEVI: Mjestimično vlažni kolovozi, vozačima se savjetuje sporija i opreznija vožnja

Mjestimično vlažni kolovozi prisutni su u većini krajeva Republike Srpske, pa se vozačima savjetuje sporija…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Овде сад испаде крива особа која у свом стану не може на миру да одмори прије и после посла, или ако...
Da li biste tako išli na vrata, žalili se i prijavljivali da čujete da vam komšija maltretira pijan ...
Iznad mog stana je porodica sa dječakom od 4 godine, oba stana pored mene djeca od 3 do 7 godina. Is...
Porašće i to dijete od dvije godine koje vas, zaboga, psihički maltretira, pa ćete moći u miru sjedi...
Poplavljene, koji i poslije svega, svih ovih godina glasaju za njih, ne žalim ni sekundu! Slobodno n...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info