Najnovija mjerenja pokazuju da je u Doboju jutros zabilježena vrijednost PM2.5 čestica od 51, što prema važećim standardima spada u kategoriju umjerenog zagađenja, odnosno vazduh je ocijenjen kao prihvatljiv.
Podaci sa mjernog mjesta u ulici Nemanjina ukazuju da trenutni kvalitet vazduha ne predstavlja ozbiljnu prijetnju za većinu građana, ali ipak može imati uticaj na osjetljive grupe, posebno kod dužeg izlaganja. To se prije svega odnosi na hronične bolesnike, djecu i starije osobe.
U prethodnim časovima zabilježena su manja kolebanja vrijednosti, ali bez naglih skokova koji bi ukazivali na pogoršanje situacije. Ipak, ljekari savjetuju oprez – izbjegavanje dužeg boravka na otvorenom u zonama sa većim saobraćajem i provjetravanje prostorija u periodima kada je zagađenje niže.
Zanimljivo je da, uprkos redovnim mjerenjima i dostupnim podacima, nadležne institucije i dalje ne izdaju zvanična upozorenja o kvalitetu vazduha. Građani se tako oslanjaju uglavnom na dostupne aplikacije i nezvanične izvore informacija.
Iako je trenutna vrijednost u granicama prihvatljivog, iskustvo iz prethodnih dana pokazuje da su oscilacije moguće, pa se preporučuje praćenje situacije tokom dana.

***
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Čitaoci reporteri
Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu:

