DOBOJ: Bolnici stigla dva nova stacionarna inkubatora

DOBOJ: Bolnici stigla dva nova stacionarna inkubatora

U inkubatore se ne stavljaju samo prijevremeno rođene bebe, nego i novorođenčad koja su ugrožena na bilo koji drugi način, poručili su ljekari u dobojskoj bolnici "Sveti apostol Luka", koji od juče na raspolaganju imaju dva nova stacionarna inkubatora.

"Ne ugrožava ih samo prijevremeni porod, oni su ugroženi i zbog bolesti, zbog bliskoterminskog poroda, zbog nekih stanja koja prate period poslije poroda. Tako da, ako ništa drugo, bar su dostupniji pogledu kada su u inkubatoru, zato što golo dijete leži u termoneutralnoj sredini i možete pratiti kompletno dijete, nije to zamotano dijete gdje ne vidite ništa osim glave i očiju. Mi se najčešće suočavamo sa perinatalnim infekcijama, znači infekcijama koja se dešavaju neposredno poslije poroda, hiperbilirubinemijama, hipoglikemijama", pojasnila je dr Aleksandra Prlić, načelnica Službe za pedijatriju u bolnici "Sveti apostol Luka".

U toku ove godine deset beba je bilo u inkubatoru, dok je 20 transportovano u druge zdravstvene ustanove.

U kojim situacijama beba, umjesto u majčinom zagrljaju, spava u inkubatoru odlučuju pedijatri.

"Sve zavisi, mi procjenjujemo po stanju u porodilištu. Svojevremeno je meni najmanje dijete koje je ostalo živo, a koje sam ovdje držao,  imalo 1.100 grama, dobro se sjećam, iz modričke opštine. Bilo je u inkubatoru dok nije došlo do kilaže od 1,8 kilograma, dva kilograma, bilo je sigurno mjesec i po dana", kazao je dr Miroslav Jović, pedijatar u porodilištu.

Osim inkubatora koji su nabavljeni u okviru humanitarne akcije "S ljubavlju hrabrim srcima", bolnica je još dobila i kolica za intrahospitalni prevoz novorođenčadi, dva pulsna oksimetra, dva perfuzora, monitor, te topli sto.

"Topli sto vam je odlična stvar, tu se podesi temperatura neophodna za normalno prilagođavanje novorođenčeta u vanjskoj sredini. Poslije porođaja, kada prvo stavimo novorođenče na majčine grudi, to je taj kontakt koža na kožu. Dok se majka malo ne odmori, propratimo njeno stanje u porođajnoj sali, a novorođenče se stavlja na topli sto. Dva sata bude kod nas u tzv. boksu, to je u stvari dječja soba. Kad majka pređe na odjeljenje, dobija svoje novorođenče", kazala je Gordana Sredanović, načelnica Službe za ginekologiju i akušerstvo.

Ona je dodala da je od početka 2023. do danas u porodilištu obavljeno blizu hiljadu poroda.

Avgust 13, 2026

Trgovina prestigla prerađivačku industriju po vrijednosti investicija u BiH

Djelatnost trgovine i popravka motornih vozila preuzela je u 2025. godini prvo mjesto po vrijednosti…
Avgust 12, 2026

VRIJEME: Sunčano i vruće, temperatura do 33°C

Doboj je jutros vedar, bez magle i padavina, uz temperaturu od oko 20°C. Duva slab…
Avgust 13, 2026

VRIJEME: Nastavlja se vreli talas, osvježenje još nije na vidiku

Doboj je jutros osvanuo uz vedro nebo i sunce, bez magle i padavina. Temperatura vazduha…
Avgust 13, 2026

Univerzitet u Banjoj Luci raspisao drugi upisni rok: Za brucoše ostala 923 mjesta

Univerzitet u Banjoj Luci objavio je 12. avgusta konkurs za upis studenata u drugom upisnom…
Jul 18, 2026

PUTEVI: Pojačan saobraćaj zbog vikenda I godišnjih odmora

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija bez većih zastoja i posebnih ograničenja,…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Kakav je to rukometni golman bio, njegova tehnika odbrane je bila jedinstvena, a i inače pametan i ...
Šta bi od onakvog turnira, eh bože je postavio/la komentar u DOBOJ: Melsungen nadigrao Slogu, Slovan slavio u neizvjesnoj završnici
Šta uradiše od nekad poznatog i priznatog turnira?! Tuga. Gradska vlast pod hitno treba da završi dv...
Ne volim ismijavati, ali... je postavio/la komentar u DOBOJ: Željeznice Srpske u prvom kvartalu prevezle svega 7.000 putnika
Tuga i jad, obje željeznice, i ova ŽRS i ona ŽFBiH...
Stranačko okupljanje...
Zato uprava napreduje u svim segmentima, posebno ličnim...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info