DOBOJ: U Kožuhama održana sedma vaskršnja priredba (FOTO)

DOBOJ: U Kožuhama održana sedma vaskršnja priredba (FOTO)

Radost, mladost i umjetnost – tako bi se u najkraćem mogla opisati sedma po redu vaskršnja priredba koju su u Domu kulture „Mladen i Savo“ u Kožuhama organizovali članovi tamošnjeg Kulturno-umjetničkog društva „Miloš Kupres“.

Folklorašima iz Kožuha u goste su došli ansambli kulturno umjetničkih društava iz Osječana i Bušletića, pa su zajedno sali prepunoj mještana i njihovih gostiju pokolonili buket igara i pjesama. No, domaćini su se potrudili da se ne svede sve na igru, pa je u programu koji je potrajao sat i četrdeset minuta bilo i pjesme, glume, recitovanja. Naravno, sve to je inspirisano izvornim motivima i narodnim običajima, a Kožušani nisu zaboravili ni da su od ranih šezdesetih imali prvi rock`n`roll sastav na ovim prostorima, pa je bilo i tih nota.

Scenaristi izuzetno zanimljivog i bogatog programa bili su pjesnikinja Rada Janjušić, čuvar narodnog blaga i spisatelj Ljubomir Kaišarević, i gorljiva aktivistkinja Jelena Nedić. Nedićeva i Kaišarević su potpisali i vrlo uspješnu i slikovitu scenografiju, a u ulozi glumaca i pjevača našli su se članovi KUD svih uzrasta. Publika je burno pozdravila Kaišarevićeve skečeve o snaji svekrvi, igrokaz “Baka na roditeljskom sastanku” Janjušićeve, te izvođenje nekoliko gotovo zaboravljenih, starih izvornih pjesama.

Tokom priredbe uručene su nagrade najboljima u takmičenju koje su u crkvenoj porti na dan vaskrsa organizovali Jelena i Dejan Nedić. Gostima su takođe uručene plakete u znak zahvalnosti za učešće u programu, nakon koga je i publika oživjela sjećanje na nekadašnje igranke, odigravši kolo u sali.

Vaskršnja priredba ponovo je potvrdila da su dešavanja u Kožuhama odavno prevazišla seoske i lokalne okvire, bilo da je riječ o kvalitetu programa, broju učesnika i publike, ili radošću s kojom se njeguje stvaralštvo. Nemoguće je navesti sve mlade ljude koji su srcem odradili program, ali treba se zapitati u čemu leži njihova tajna? Možda u tome da u KUD vrijedno radi jedna Jelena koja je sinoć bila voditeljka, pjevačica i glumica. Ili u tome da je među vrsnim igračima jedan Andrej, koji ima pokrete kao baletan, a ujedno je prvak u tenisu u svojoj kategoriji u dvije države. Uživali smo sinoć u predivnoj igri braće i sestre, Božane, Ljubomira i Danijela, a porodičnu odanost KUD-u iz logistike je podržala majka Tijana. Ništa manje oduševljenje od mladih kolega pokazala je Koviljka, koja očigledno živi drugu mladost pjevajući i glumeći barabar s omladinom. I tako možemo nabrajati do sutra, biser do bisera, nanizanih u predivnu ogrlicu KUD “Miloš Kupres”… Dok ne dođemo i do onih gore pomenutih scenarista, koji su sinoć drhtali uz svaku tačku, izgarajući do kraja za ono u šta vjeruju.

Preostaje nam da Kožušanima poželimo dobro zdravlje, a ostalo im, očigledno, i te kako polazi za rukom. Jer, moramo napomenuti na kraju, u ovom vremenu oskudice i svakojakog snalaženja za prijeki dinar, mještani su uspjeli u još jednom poduhvatu, pomalo nevjerovatnom za one koji ne poznaju istoriju sela. Naime, sinoć su nakon priredbe oduševljeni gosti obišli netom završenu umjetničku galeriju, u kojoj su izožene slike nastale na Ivandanskim likovnim kolonijama u Kožuhama. Malo li je? Ako jeste, onda toplo preporučujemo da obiđete zavičajnu i etno zbirku u susjednoj prostoriji….

kozuhe-vaskrs-2018-01
kozuhe-vaskrs-2018-02
kozuhe-vaskrs-2018-03
kozuhe-vaskrs-2018-04
kozuhe-vaskrs-2018-05
kozuhe-vaskrs-2018-06
kozuhe-vaskrs-2018-07
kozuhe-vaskrs-2018-08
kozuhe-vaskrs-2018-09
kozuhe-vaskrs-2018-10
kozuhe-vaskrs-2018-11
kozuhe-vaskrs-2018-12
kozuhe-vaskrs-2018-13
kozuhe-vaskrs-2018-14

Najnoviji komentari

Cuj naredno.. a do sad se kroz prste gledalo?
Vi ste "Ćaciji" carevi!🤣
Ре Лазар je postavio/la komentar u DOBOJ: Učenici četiri srednje škole obilježIće sutra praznik
ХахахахаахаЈошић Данијел патриота.....мојне шеви Лазо, заболи ме тиба....Де питај Данијела, јел масн...
Jošič je morao svega da se naguta,i svašta je radio da se izgradi kao institucija.Još uvjek nije dos...
Ma neka ba ljudi, "naši" su, mi ih birali... je postavio/la komentar u Skoro milion maraka za lizing vozila: pitanja bez odgovora u Doboju
Daće oni nama čarobni napitak, od po jedne kašičice religijskih osjećanja, patriotizma i 'brige' o p...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info