U savremenom društvu gdje se tržište rada neprestano mijenja, ključno je da mladi ne stanu na znanju iz školskih klupa. Praktična nastava u kompanijama širom Bosne i Hercegovine pruža učenicima neprocjenjivo iskustvo, ali i priliku da uče od najboljih – svojih mentora.
Kampanja #UčimoOdNajboljih, koju realizuje Njemačka razvojna saradnja GIZ u okviru SEDEP programa, a koju finansiraju Evropska unija, Vlada SR Njemačke i Vlada Švicarske, ima za cilj da kroz priče mentora iz raznih krajeva BiH istakne njihovu ključnu ulogu u obrazovanju i profesionalnom razvoju mladih.
– Mentorstvo nije samo podučavanje, nego inspiracija, osnaživanje i otvaranje vrata budućim prilikama, poručuje Boris Šašić, master trener u programu.
Mentori – most između škole i tržišta rada
Mentori praktične nastave, bilo da dolaze iz mašinske industrije, ugostiteljstva, elektrostruke ili bankarstva, nisu samo prenosioci znanja. Oni su lideri, uzori i prijatelji, koji oblikuju radne navike, profesionalizam i samopouzdanje učenika. Mnogi učenici ističu da su zahvaljujući mentorima dobili jasniju viziju budućnosti.
– Od mentora sam naučio kako da samostalno izvršim zadatke i steknem radne navike. Volio bih i sam jednog dana postati mentor, kaže Muradif Salman, učenik iz Sarajeva.
– Zahvaljujući mentorstvu, odlučila sam da upišem Mašinski fakultet, dodaje Sonja Kačavenda iz Gradiške.
Ulaganje u ljude je ulaganje u budućnost
Do sada je, prema nezvaničnim podacima, GIZ kroz saradnju s partnerima od 2017. godine edukovao više od 800 mentora iz različitih kantona i entiteta, a broj nastavlja rasti. Mentori prolaze kroz obuke koje organizuju privredne komore i koje traju od tri do pet dana. Iako ne postoji jedinstven zakonodavni okvir, sve više institucija u BiH prepoznaje važnost mentorstva i teži njegovoj sistemskoj regulaciji.
– Mentorstvo mijenja kulturu rada jer potiče timski duh, razmjenu znanja i profesionalni razvoj, ističe Adnan Halilović iz firme Prevent Components Goražde.
– Mentor mora imati poštovanje prema učeniku i obratno. To nije odnos strogoće, nego saradnje, kaže Ostoja Sladojević, mentor iz kompanije PMP Jelšingrad-FMG Gradiška.
Znanje koje se prenosi – i prima
Mentorstvo nije jednosmjerna ulica. Dok pomažu učenicima da se uklope u radno okruženje, mentori istovremeno stiču nova znanja i poglede, prilagođavajući se promjenama koje donosi nova generacija.
– Vidim sebe u učenicima. Sretan sam što mogu pružiti ono što meni nije bilo dostupno, ističe Danijel Vasić iz TIKT Manufakture.
Kampanja #UčimoOdNajboljih nudi i video priče iz 12 kompanija širom BiH, dostupne na platformi www.digigreen.ba, gdje se iz prve ruke može doživjeti kako mentorstvo mijenja živote.
U vremenu izazova i brzih promjena, mentorstvo ostaje stub koji spaja znanje, praksu i budućnost. Jer, kako poručuju iz GIZ-a – ljudi su najveća vrijednost svakog tima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Čitaoci reporteri
Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: