Menu

DOBOJ: Podrška zahtjevima za uvođenjem zaštitnih mjera

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac poručio je da udruženja poljoprivrednika imaju njegovu podršku da se iznađe rješenje oko zaštitnih mjera na uvoz svježeg i rashlađenog junećeg i svinjskog mesa.

“U skladu sa kretanjima i kada dobijemo stavove od nadležnih entitetskih tijela u narednim danima, nastavićemo konsultacije sa Evropskom komisijom jer je to u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/”, rekao je Košarac novinarima u Doboju, nakon sastanka sa predstavnicima udruženja poljoprivrednih proizvođača.

On je naglasio da će biti razmotreni i neki drugi elementi koji bi trebali da budu sastavni dio ove odluke s obzirom da postoje i druga mišljenja koja bi išla u prilog zaštite primarne domaće proizvodnje u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Košarac je istakao da je pozvao predstavnike udruženja da s ciljem transparentnosti samog procesa, delegiraju jednog predstavnika u zajednički tim za konsultacije sa EU, o čemu će u narednom periodu biti obaviješteni predstavnici EU.

On je izrazio žaljenje što u jednom dijelu Savjeta ministara nije bilo volje da se podrži uvođenje taksa na uvoz svježeg i rashlađenog junećeg i svinjskog mesa, te najavio da to neće zaustaviti napore da do nje i dođe.

“Treba reći da smo tretirali sve važne odredbe SSP, našim prijedlogom mjera se ne krši taj sporazum jer imamo prava s obzirom da se radi o bilateralnom sporazumu, BiH je jedan potpisnik, EU je drugi”, rekao je Košarac.

On je najavio da će se u narednom periodu pripremiti još jedna odluka s obzirom na to da je trenutno dobro razvijeno partnerstvo primarnih proizvođača u Republici Srpskoj i Federaciji BiH zajedno sa entitetskim ministarstvima, što zajednički nivo ne može da ignoriše.

“Oko 99 odsto te robe dolazi iz EU, jedan odsto iz zemalja Cefte, i zašto ne bismo argumentima kojima raspolažemo tražili od EU kao partnera da to pitanje kroz konsultacije otvorimo i nađemo bolje rješenje. Čega se bojimo?”, upitao je Košarac.

Predstavnici poljoprivrednih udruženja iz Republike Srpske i FBiH zadovoljni su večerašnjim sastankom, te ističu da ne odustaju od uvođenja zaštitnih mjera na uvoz junećeg i svinjskog mesa, kao i da očekuju da će se o tome raspravljati već na narednoj sjednici Savjeta ministara.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske Stojan Marinković kaže da poljoprivrednici trpe ogromnu štetu zbog uvoza, pogotovo oni koji nisu u sistemu podsticaja, kao i budžet BiH koji evidentira gubitke od oko 100.000.000 KM po osnovu neuplaćenih carina i taksa na uvoz mesa.

Marinković je demantovao navode da će ograničavanjem uvoza mesa u BiH doći do enormnog poskupljenja domaćeg.

“Sadašnja cijena mesa u marketima i mesnicama je formirana na bazi 3,5 KM po kilogramu žive mjere svinje i 4,5 KM za junad, tako da nema prostora za poskupljenje, a, s druge strane, istog momenta treba da reaguju inspekcijski organi”, rekao je Marinković, i kao mogućnost naveo da se zaštitne mjere koriguju i prilagode uslovima tržištu po saglasnosti udruženja i nadležnih organa.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo apelovao je da ministri u Savjetu ministara glasaju za ovu odluku, i da se do 25. februara riješi to pitanje, jer će u suprotnom biti preduzete odgovarajuće mjere da istraju u zahtjevima.

On je upozorio da zbog uvoznog lobija najviše trpe domaći proizvođači, te naveo podatak za Federaciju, gdje je 2016. godine evidentirano 15.000 junadi u tovu, a 2020. godine svega 7.000.

Savjet ministara nije podržao uvođenje taksa na uvoz svježeg i rashlađenog junećeg i svinjskog mesa, odnosno protiv su bili ministri odbrane, bezbjednosti i inostranih poslova Sifet Hodžić, Selmo Cikotić i Bisera Turković.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Firma Eco Line d.o.o. Petrovo traži radnike u računovodstvu i proizvodnji

Firma Eco Line d.o.o. Petrovo, koja se bavi proizvodnjom masivnog i pločastog namještaja, raspisuje ...

MASS-light: Otvoren najveći salon rasvjete u Crnoj Gori!

Ljubitelji dizajna, arhitekti i svi koji prepoznaju značaj kvalitetne rasvjete imaju novi razlog za ...

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

Ekonomija i Privreda

DOBOJ: “Željeznice RS” u minusu 10,5 miliona KM

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona K...

USVOJEN ZAKON: Preduzetnicama u Republici Srpskoj omogućena refundacija porodiljskih naknada

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o izmjenama i dopunama Zakon...

JAVNA PRODAJA ZEMLJIŠTA BOSNAKOOP-a: Prvo ročište zakazano za 18. jun, u ponudi 31 parcela

Pred Opštinskim sudom u Tešnju, u predmetu broj 39 0 I 070050 23 I, zakazano je prvo ročište za javn...

Kreditni rejting loš, a BIĆE JOŠ GORI: Ekonomska i politička situacija šalju lošiju poruku investitorima

Kreditni rejting Republike Srpske i Bosne i Hercegovine trenutno je dosta loš, a procjenjuje se da ć...

DOBOJ: Danas isplata naknada korisnicima socijalnih davanja

Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatiće danas 46 miliona KM za korisnike socijalnih davanj...

Bahatim vozačima u BiH kazne i do 5.000 KM, strože sankcije i za upotrebu telefona

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj (četvrtak) sjednici bi trebalo da razmatr...

EBRD OBJAVIO NOVE PROGNOZE: BiH najgora od zemalja regiona

Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu ekonomskog rasta za ovu godinu od zemalja regiona, prognoza j...

Omogućeno osnivanje prvih zajednica obnovljivih izvora energije

Ključni korak u uvođenju građanske energijeNedavno usvajanje pravilnika o zajednicama obnovljivih iz...

Centralna banka BiH: Krediti za godinu dana porasli za 10 odsto

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju marta ove godine iznosili su 26,46 milijardi KM i u odnosu...

DOBOJ: Svečanost povodom ispraćaja u penziju 23 željezničara

Sindikat željezničara Republike Srpske organizovao je danas svečani ispraćaj u penziju za 23 člana. ...

Radnici u trgovini poručuju: „Ne damo nedjelju!“ – najavljen protest upozorenja 18. maja u Sarajevu

SARAJEVO – Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBIH) organizuje p...

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...