VOZAČI U REPUBLICI SRPSKOJ IZMIČU ZAKONU: Kazne u desetinama hiljada maraka ostaju neplaćene

VOZAČI U REPUBLICI SRPSKOJ IZMIČU ZAKONU: Kazne u desetinama hiljada maraka ostaju neplaćene

U Republici Srpskoj, kao i u cijeloj Bosni i Hercegovini, problem neplaćenih kazni za saobraćajne prekršaje postaje sve izraženiji, a pojedini vozači se suočavaju sa dugovanjima koja sežu i do desetina hiljada maraka. Iako postoje zakoni i mehanizmi za naplatu ovih kazni, mnogi kažnjeni vozači ostaju izvan dosega pravde, vozeći se neometano i čineći nove prekršaje.

Prema zakonima Republike Srpske, sve novčane kazne i troškovi postupka koji su izrečeni na osnovu izvršnog prekršajnog naloga ili pravosnažnog rješenja o prekršaju upisuju se u Registar i evidentiraju kao dug. Ovi dugovi ostaju na teretu kažnjenih vozača dok ne plate pun iznos novčane kazne, prinudne naplate i troškova postupka. Međutim, mnogi od njih očigledno izbjegavaju izmirenje ovih dugovanja.

Iz Ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srpske nisu dali konkretne informacije o tome koliko vozača se suočava sa dugovanjima za neplaćene kazne, niti su objasnili koliko vozača je završilo u zatvoru zbog ovih dugovanja.

Jedan od mehanizama kojim se kažnjenim vozačima onemogućava registracija vozila, promjena vlasništva vozila, izdavanje i produženje vozačkih dozvola, kao i učešće u javnim tenderima, ako ne plate kazne, očigledno nije dovoljan da ih prisili na izmirenje dugovanja. U slučaju da ne plate novčanu kaznu u roku od godinu dana, ovlašteni organi ili sud dostavljaju izvršni nalog Poreznoj upravi za primjenu postupka prinudne naplate.

Zabrinjavajuće je da se neka dugovanja za kazne na kraju pretvaraju u kazne zatvora, ali da se očigledno ne primjenjuje u dovoljnoj mjeri.

Očekuje se da će se ova pitanja dodatno istražiti kako bi se razumjelo zašto neki vozači ignorišu svoje obaveze prema zakonu i kako bi se osiguralo da svi vozači odgovaraju za svoje saobraćajne prekršaje. Osim toga, jačanje edukacije i svijesti o zakonima o saobraćaju i njihovoj primjeni može doprinijeti smanjenju broja saobraćajnih prekršaja i neplaćenih kazni u Republici Srpskoj.

Jun 27, 2026

PUTEVI: Vrućine i radovi usporavaju saobraćaj. Poseban oprez na pravcima kod Doboja.

Zbog visokih dnevnih temperatura, vozačima se savjetuje da duža putovanja planiraju u ranim jutarnjim ili…
Jun 28, 2026

PUTEVI: Pojačan saobraćaj, vozačima savjet da putuju ujutro ili predveče

Većina puteva u Republici Srpskoj jutros je prohodna, ali je na brojnim pravcima pojačana frekvencija…
Jun 26, 2026

PUTEVI: Pojačan saobraćaj pred vikend, oprez zbog gužvi i vrućine

Posljednji je dan ove radne sedmice, pa se tokom dana očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na…
Jun 26, 2026

VRIJEME: Sunčano jutro u Doboju, danas temperatura do 35 stepeni

Jutro u Doboju je sunčano i mirno, uz temperaturu od oko 22°C. Nema padavina, a…
Jun 22, 2026

PUTEVI: Prohodnost puteva zadovoljavajuća, oprez visokih temperatura

Prohodnost većine puteva u Republici Srpskoj je zadovoljavajuća, ali se na više dionica saobraća usporeno…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

A ja sam svemir. Brate, tup si ko ud. Ajd, zdravo.
Ma, malo je u Doboju ostalo, izgleda, normalnih. Ćacad šta god da organizuju, to je posjećeno. Ja st...
Ko ih...šiša, neka se blamiraju zarad lične koristi, ali izgleda su konačno i oni postali svjesni da...
Sramote nas na svakom koraku, po društvenim mrežama svi se ismijavaju Doboju zbog organizovanog odla...
Koliko ti nude ovi iz rudnika?Morel se kupit dobra kola i bar manji stan u Doboju od Maksimovića?Dal...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info