POKUŠALI SAKRITI PODATKE Srpska primorana na novo zaduženje na berzi od 130 miliona KM

POKUŠALI SAKRITI PODATKE Srpska primorana na novo zaduženje na berzi od 130 miliona KM

Samo dan nakon što je ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović priznala da Vlada ima problema zbog sankcija koje trpi u sukobu sa Visokim predstavnikom u BiH Kristijanom Šmitom, kojeg RS ne priznaje, Srpska je krenula u novo zaduženje „teško“ 130 miliona maraka, saznaje portal CAPITAL.

Naime, odluka je „pala“ na posljednjoj sjednici Vlade, prošli četvrtak, ali vlast u Srpskoj je očigledno smatrala da sa tim ne treba opterećivati građane, pa je kao i mnogo puta do sada kada je riječ o sličnim informacijama, pokušala da je sakrije.

Tako smo u izvještaju sa sjednice mogli da saznamo da je donesena odluka da se promijeni ime Studentskog doma u Foči, kao i da Ministarstvo uprave i lokalne samouprave sa Fondom za dječiju zaštitu elektronski razmjenjuje podatke te da će se postaviti dvije automatske protivgradne stanice na području opštine Šamac, ali o novom velikom zaduženju nije bilo nijednog jedinog slova.

A plan je da se emituje 130.000 obveznica vrijednosti od po 1.000 maraka koje će da se vraćaju u narednih pet godina po kamati od šest odsto na godišnjem nivou.

„Glavnica se isplaćuje godišnje u pet jednakih rata, a kamata se računa na neotplaćeni dio glavnice i isplaćuje jednom godišnje“, stoji u odluci Vlade.

Inače, Republika Srpska je do sada emitovala devedeset emisija obveznica.

Ukupno je 61 emisija emitovana javnom ponudom, a vlast je na taj način građane i budžet zadužila za preko 3,5 milijarde maraka.

Takođe, deset emisija je iskorišteno za izmirenje obaveza po osnovu stare devizne štednje, dvije emisije za plaćanje obaveza prema dobavljačima, jedna za plaćanje izgubljenih sudskih presuda. Šesnaest emisija emitovano je kako bi se platila ratna šteta.

CAPITAL

Maj 13, 2026

Privredna komora RS organizuje besplatan seminar o novim PEM pravilima i carinskim postupcima

Privredna komora Republike Srpske organizuje seminar pod nazivom „Nova PEM pravila porijekla robe u 2026.…
Maj 13, 2026

PUTEVI: Mokri kolovozi, magla i odroni usporavaju vožnju

Saobraćaj se jutros u Republici Srpskoj odvija po pretežno mokrim i klizavim kolovozima, zbog čega…
Maj 13, 2026

VRIJEME: Hladno i pretežno oblačno jutro, tokom dana svježije uz sunčane periode

U Doboju je jutros hladno i pretežno oblačno, uz temperaturu oko 6 stepeni. Nakon vrlo…
Maj 05, 2026

Otvoren javni poziv za lokalne zajednice naklonjene mladima

Program „Lokalne zajednice naklonjene mladima“ namijenjen je jedinicama lokalne samouprave koje žele da unaprijede rad…
Maj 12, 2026

PUTEVI: Mjestimično vlažni kolovozi, vozačima se savjetuje sporija i opreznija vožnja

Mjestimično vlažni kolovozi prisutni su u većini krajeva Republike Srpske, pa se vozačima savjetuje sporija…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Овде сад испаде крива особа која у свом стану не може на миру да одмори прије и после посла, или ако...
Da li biste tako išli na vrata, žalili se i prijavljivali da čujete da vam komšija maltretira pijan ...
Iznad mog stana je porodica sa dječakom od 4 godine, oba stana pored mene djeca od 3 do 7 godina. Is...
Porašće i to dijete od dvije godine koje vas, zaboga, psihički maltretira, pa ćete moći u miru sjedi...
Poplavljene, koji i poslije svega, svih ovih godina glasaju za njih, ne žalim ni sekundu! Slobodno n...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info