Menu

REFORMA JAVNE UPRAVE: Državnim službenicima plate po učinku

Ukoliko reforma javne uprave bude sprovedena kako je planirano, državni službenici i zaposleni u javnim preduzećima i ustanovama širom BiH uskoro bi platu mogli primati po učinku.

U Savjetu ministara BiH nedavno su odgovarajući na jedno od poslaničkih pitanja rekli da je to planirano kroz Reformsku agendu, te da entitetske vlade, vlade kantona i Brčko distrikta rade na ograničavanju zapošljavanja u javnoj upravi.

"U tom smislu agendom je predviđeno da će do donošenja revidiranog sistema određivanja plata na osnovu vrijednosti, ukupan fond plata u javnom sektoru biti zamrznut", rekli su u Savjetu ministara BiH, odgovarajući na poslaničko pitanje.
Ipak, do plaćanja budžetskih korisnika po učinku neophodno je uraditi nekoliko stvari, a prije svega ujednačiti primanja administrativnih radnika tako da za isti posao radnici, bilo da rade u ministarstvu, agenciji, opštini, javnom preduzeću ili bilo kojoj javnoj ustanovi, primaju istu platu. Takođe, neophodno bi bilo izmijeniti i Zakon o platama na način da se uvede fiksni i varijabilni dio plate kako bi se radnicima na osnovu zakona moglo isplaćivati veća ili manja plata, zavisno od zasluge.

Recimo, plata državnog službenika koja sada iznosi oko 1.200 KM umanjila bi se na fiksni iznos od 1.000 KM, a varijabilni dio bio bi 400 KM, tako da bi radnik mogao zaraditi od 1.000 do 1.400 KM, zavisno od toga koliko je posla uradio. Tu se otvara i pitanje ocjenjivanja radnika, odnosno velike moći šefa koji odlučuje da li je neki radnik ispunio ili nije ispunio svoju normu, međutim, i tu postoji rješenje, jer bi šefa ocjenjivali na višem nivou i to na osnovu toga da li je sproveo plan i završio posao za koji je bio zadužen.

U sindikatima koji okupljaju radnike u javnim ustanovama i državne službenike kažu da nemaju ništa protiv toga da radnici budu plaćani po učinku, ali da prije toga moraju biti urađene neke krucijalne stvari.

"Nisam protiv toga, ali prije svega potrebno je uraditi analitičku procjenu radnog mjesta i vrednovati to radno mjesto", rekao je Tomislav Vrhovac, predsjednik Sindikata uprave, dodajući da bi plaćanje po učinku trebalo prije javne uprave uvesti u javna preduzeća.

Protiv plaćanja po učinku ništa nemaju ni u Samostalnom sindikatu državnih službenika FBiH, gdje kažu da takva mogućnost postoji u Zakonu o radu, ali da Zakon o platama to nije regulisao.

"To se može uraditi, ali sve tačno treba precizirati zakonom. Učinak treba da postoji pored osnovnog koeficijenta za platu, ali ga takođe treba precizirati", rekao je Salih Kruščica, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika FBiH.

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Firma Eco Line d.o.o. Petrovo traži radnike u računovodstvu i proizvodnji

Firma Eco Line d.o.o. Petrovo, koja se bavi proizvodnjom masivnog i pločastog namještaja, raspisuje ...

MASS-light: Otvoren najveći salon rasvjete u Crnoj Gori!

Ljubitelji dizajna, arhitekti i svi koji prepoznaju značaj kvalitetne rasvjete imaju novi razlog za ...

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

Ekonomija i Privreda

Kreditni rejting loš, a BIĆE JOŠ GORI: Ekonomska i politička situacija šalju lošiju poruku investitorima

Kreditni rejting Republike Srpske i Bosne i Hercegovine trenutno je dosta loš, a procjenjuje se da ć...

DOBOJ: Danas isplata naknada korisnicima socijalnih davanja

Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatiće danas 46 miliona KM za korisnike socijalnih davanj...

Bahatim vozačima u BiH kazne i do 5.000 KM, strože sankcije i za upotrebu telefona

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj (četvrtak) sjednici bi trebalo da razmatr...

EBRD OBJAVIO NOVE PROGNOZE: BiH najgora od zemalja regiona

Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu ekonomskog rasta za ovu godinu od zemalja regiona, prognoza j...

Omogućeno osnivanje prvih zajednica obnovljivih izvora energije

Ključni korak u uvođenju građanske energijeNedavno usvajanje pravilnika o zajednicama obnovljivih iz...

Centralna banka BiH: Krediti za godinu dana porasli za 10 odsto

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju marta ove godine iznosili su 26,46 milijardi KM i u odnosu...

DOBOJ: Svečanost povodom ispraćaja u penziju 23 željezničara

Sindikat željezničara Republike Srpske organizovao je danas svečani ispraćaj u penziju za 23 člana. ...

Radnici u trgovini poručuju: „Ne damo nedjelju!“ – najavljen protest upozorenja 18. maja u Sarajevu

SARAJEVO – Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBIH) organizuje p...

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...

DOBOJ: Počela isplata aprilskih penzija

U Republici Srpskoj danas je počela isplata penzija za april za 289.402 korisnika, za šta je obezbij...

IZ ŠUPLJEG U PRAZNO: Više od polovine građana BiH ne može „pregurati“ mjesec bez zaduživanja

Čak 58% odraslih osoba u BiH ne može pokriti mjesečne troškove bez pozajmljivanja novca.

DOBOJ: Željezničari i dalje strepe za plate, uprava pravda kupovinu novih auta

Iako su radnici "Željeznica Republike Srpske" krajem aprila dobili platu za mart, i dalje su na tank...