Fond zdravstva se mora zaduživati jer Vlada nagrađuje neplatiše

Fond zdravstva se mora zaduživati jer Vlada nagrađuje neplatiše

Dok Vlada Republike Srpske dozvoljava da preduzeća i ustanove gomilaju dugove prema fondovima, a pojedine čak i nagrađuje tako što prolongira rokove za plaćanje, Fond zdravstvenog osiguranja je prisiljen da se zadužuje kako bi plaćao svoje obaveze.

Naime, Fond zdravstvenog osiguranja ide u novi kredit od pet miliona maraka kako bi mogao finansira zakonom utvrđena prava osiguranika u Srpskoj, saznaje portal CAPITAL.

Oni su nedavno dobili saglasnost od Vlade da sa MF bankom zaključe sporazum i zaduže se na pet godina po kamatnoj stopi od 6,15 odsto uz odgodu plaćanja glavnice od šest mjeseci.

Za ovaj kredit garantovaće Rpublika Srpska, odnosno njeni građani.

„U slučaju dospjelog i neplaćenog anuiteta od Fonda, Republika Srpska izrvšiće plaćanje svih dospjelih i neplaćenih obaveza iz budžeta“, navodi se u odluci Vlade.

Podsjećamo, do ukidanja vanredne situacije u Srpskoj, zdravstvena zaštita bila je dostupna svim njenim građanima bez obzira na obaveze njihovih poslodavaca.

Nakon ukidanja vanredne situacije ispostavilo se da je više od 45.000 građana ostalo bez zdravstvene zaštite.

Za neodgovorne poslodavce nagrada je stigla kada je Vlada rok za plaćanje doprinosa produžila za dva mjeseca.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja su čak molili obveznike da plate svoje obaveze, upozoravajući ih na moguće posljedice.

Inače, najveći poreski dužnici u Srpskoj su javne zdravstvene ustanove koje duguju na desetine miliona maraka.

Vlada je donijela zaključak kojim je dala mogućnost da pokrenu postupke za odgađanje poreskog duga zaključno sa 31.12.2022. godine, jednokratno na period od 12 mjeseci.

CAPITAL

Maj 13, 2026

Privredna komora RS organizuje besplatan seminar o novim PEM pravilima i carinskim postupcima

Privredna komora Republike Srpske organizuje seminar pod nazivom „Nova PEM pravila porijekla robe u 2026.…
Maj 13, 2026

PUTEVI: Mokri kolovozi, magla i odroni usporavaju vožnju

Saobraćaj se jutros u Republici Srpskoj odvija po pretežno mokrim i klizavim kolovozima, zbog čega…
Maj 13, 2026

VRIJEME: Hladno i pretežno oblačno jutro, tokom dana svježije uz sunčane periode

U Doboju je jutros hladno i pretežno oblačno, uz temperaturu oko 6 stepeni. Nakon vrlo…
Maj 05, 2026

Otvoren javni poziv za lokalne zajednice naklonjene mladima

Program „Lokalne zajednice naklonjene mladima“ namijenjen je jedinicama lokalne samouprave koje žele da unaprijede rad…
Maj 12, 2026

PUTEVI: Mjestimično vlažni kolovozi, vozačima se savjetuje sporija i opreznija vožnja

Mjestimično vlažni kolovozi prisutni su u većini krajeva Republike Srpske, pa se vozačima savjetuje sporija…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Овде сад испаде крива особа која у свом стану не може на миру да одмори прије и после посла, или ако...
Da li biste tako išli na vrata, žalili se i prijavljivali da čujete da vam komšija maltretira pijan ...
Iznad mog stana je porodica sa dječakom od 4 godine, oba stana pored mene djeca od 3 do 7 godina. Is...
Porašće i to dijete od dvije godine koje vas, zaboga, psihički maltretira, pa ćete moći u miru sjedi...
Poplavljene, koji i poslije svega, svih ovih godina glasaju za njih, ne žalim ni sekundu! Slobodno n...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info