Faruk Hadžić, ekonomski analitičar, rekao je, gostujući u Bloomberg Adria Startu, da je dosta sredstava prikupljeno u budžete u Bosni i Hercegovini, a koja su se mogla iskoristiti za pomoć građanima i privredi, da se ublaže snažni inflatorni pritisci.
"Nažalost, ništa od toga nije urađeno, iako je struka već od početka godine dala desetke vrlo konkretnih i preciznih prijedloga kako pomoći građanima u Bosni i Hercegovini", istakao je Hadžić i dodao da je vlast novac čuvala, a da je jedan od razloga i taj da ga sada troši u izbornoj kampanji kako bi, suprotno činjenicama, prikazala da se dobro živi.
Dodao je da statistika pokazuje da padaju cijene proizvoda, ali da one ustvari i dalje rastu.
"Kada poredimo s augustom prošle godine, blagi je pad cijena, ali kad poredimo s baznom 2015. godinom, imamo i dalje rast cijena, što je posebno izraženo kod cijena hrane. U septembru će doći do novog rasta cijena hrane, jer sada svjedočimo rastu cijena mlijeka i mliječnih proizvoda", rekao je Hadžić.
On je govorio i o recesiji koja će pogoditi Evropsku uniju, prije svega Italiju i Njemačku, što će se u određenoj mjeri odraziti i na BiH, jer izvozi u te zemlje.
"Ako izvoz padne, doći će do pada BDP-a, koji služi kao mjera da li smo u recesiji, a statistika to prepoznaje s velikim zakašnjenjem", rekao je Hažić.
Četvrtak, 18 Septembar 2025
Sreda, 17 Septembar 2025
Četvrtak, 11 Septembar 2025
Čitaoci reporteri
Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu:
Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske
Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!