DOBOJ: Veći računi za režije prazne novčanike građanima

DOBOJ: Veći računi za režije prazne novčanike građanima

Nakon plaćanja računa za režije, građanima, a naročito penzionerima, u Srpskoj novčanici ostaju sve tanji, jer cijene usluga su sve više.

Tako je, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u avgustu indeks potrošačkih cijena odjeljka stanovanje, u koji se ubrajaju voda, električna energija, gas i drugi energenti veći za 1,8 odsto u odnosu na jul.

Poskupljenje režija pretrpjeli su građani mnogih gradova i opština u Srpskoj, a građani Prijedora su posljednji u nizu koji će morati da izdvajaju dodatna sredstva za vodu, odvoz smeća, kao i za grijanje, koje će biti skuplje za 22 odsto.

Poskupljenju vode početkom godine svjedočili su i stanovnici Prnjavora, kao i stanovnici Broda, dok su sudbinu Prijedorčana početkom godine imali i građani u najvećem gradu Srpske.

Naime, odbornici Skupštine grada Banjaluka u martu su izglasali odluku o poskupljenjima komunalnih usluga, nakon čega su na adrese Banjalučana počeli pristizati uvećani računi. Tako je voda poskupjela za 12 odsto, prikupljanje i odvoz otpada za 24 odsto, dok je cijena grijanja postala veća za 19 odsto.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja potrošača "Don" iz Prijedora, istakla je da su građani tokom posljednje tri godine izloženi poskupljenjima od osnovnih životnih namirnica do usluga koje pružaju javna komunalna preduzeća.

"Sve ovo nema nikakvog plana i strategije. Nema nikakvog odgovora da se pomogne potrošačima, tako da apsolutno nije ni začuđujuće da sva preduzeća zahtijevaju povećanje cijena. Sa druge strane, treba da budemo realni, određena preduzeća i treba da imaju neka poskupljenja", rekla je Marićeva dodajući da na poskupljenja utiču više cijene goriva i drugih sirovina.

"Ono što se desilo u Prijedoru, a što mi ne podržavamo, jeste da su sve tri usluge odjednom poskupjele", navela je Marićeva za "Nezavisne novine".

Ona je istakla da se o penzionerima, kao ni o socijalno ugroženim kategorijama građana uopšte ne razmišlja.

"Svaki građanin u ovoj zemlji je socijalno ugrožen, jer jednostavno naša primanja ne mogu više da odgovore na potrošačku korpu", kazala je Marićeva.

Ratko Trifunović, predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske, istakao je da će penzioneri sa malim primanjima teško podnijeti poskupljenja.

"Oni koji donese odluke o poskupljenjima komunalnih usluga morali bi konsultovati svoju najbrojniju populaciju u gradu i opštini, jer penzioneri čine najveću organizovanu populaciju u Republici Srpskoj. Mi, umjesto da snižavamo cijene komunalija, mi podižemo cijene tih usluga. To je zaista udar na taj ionako skroman standard penzionerske populacije", rekao je Trifunović za "Nezavisne novine" dodajući da bi lokalne zajednice trebalo da imaju osjećaj za najstariju populaciji, koja je, kako kaže, gradila sve te gradove.

Kako ističe, penzionere niko ništa ne pita, a bilo bi korektno da penzioneri imaju određene beneficije ili barem dio penzionera sa nižim primanjima.

Jun 28, 2026

PUTEVI: Pojačan saobraćaj, vozačima savjet da putuju ujutro ili predveče

Većina puteva u Republici Srpskoj jutros je prohodna, ali je na brojnim pravcima pojačana frekvencija…
Jun 27, 2026

PUTEVI: Vrućine i radovi usporavaju saobraćaj. Poseban oprez na pravcima kod Doboja.

Zbog visokih dnevnih temperatura, vozačima se savjetuje da duža putovanja planiraju u ranim jutarnjim ili…
Jun 28, 2026

VRIJEME: Stiže još jedan vreli dan, temperatura ide do 38°C

U Doboju je jutros sunčano i mirno, bez padavina. Temperatura vazduha iznosi oko 21°C, a…
Jun 26, 2026

PUTEVI: Pojačan saobraćaj pred vikend, oprez zbog gužvi i vrućine

Posljednji je dan ove radne sedmice, pa se tokom dana očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na…
Jun 26, 2026

VRIJEME: Sunčano jutro u Doboju, danas temperatura do 35 stepeni

Jutro u Doboju je sunčano i mirno, uz temperaturu od oko 22°C. Nema padavina, a…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

A ja sam svemir. Brate, tup si ko ud. Ajd, zdravo.
Ma, malo je u Doboju ostalo, izgleda, normalnih. Ćacad šta god da organizuju, to je posjećeno. Ja st...
Ko ih...šiša, neka se blamiraju zarad lične koristi, ali izgleda su konačno i oni postali svjesni da...
Sramote nas na svakom koraku, po društvenim mrežama svi se ismijavaju Doboju zbog organizovanog odla...
Koliko ti nude ovi iz rudnika?Morel se kupit dobra kola i bar manji stan u Doboju od Maksimovića?Dal...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info