"Donošenje zakona doprinosi i ispunjenju obaveza iz Ugovora o Energetskoj zajednici i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Njime će se stvoriti uslovi za uspostavu organizovanog tržišta električne energije, formiranje berze i njeno povezivanje sa regionalnim i EU tržištem, što je ujedno bio i preduslov za izuzeće od CBAM-a. Zakon je ključan za integraciju obnovljivih izvora energije, sigurnosti snadbijevanja i privlačenja investicija, a izrađen je uz konsultacije sa nadležnim institucijama na svim nivoima vlasti", navedeno je u obrazloženju usvojenog Nacrta zakona o regulatoru prenosa i tržištu električne energije u BiH.
Iz Savjeta ministara Bosne i Hercegovine saopšteno je da se osnivanjem berze električne energije u Bosni i Hercegovini ispunjava preduslov za izuzeće BiH od primjene mehanizma za prilagođavanje CO2 na granicama.
Staša Košarac, minsitar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa koji je bio i predlagač zakona kaže da je ovo pitanje pred institucijama BiH bilo još 2012. godine.
"Želimo da definišemo kroz mapu puta, da ako će se uvesti bilo kakve takse, a to trebaju donijeti vlade FBiH i Republike Srpske, da ta sredstva osnivamo u entietskim fondovima za zaštitu životne sredine i da se dijele po programu kako utvrde vlade. Omogućićemo da sredstva ostanu u Sarajevu ili Banjaluci, a da ne idu u Brisel. Moramo imati ozbiljan pristup tome. Važno je da novac ostane ovdje, to bi značilo i za poslovnu zajednicu", rekao je Košarac.
Suština usvojenog zakona je u tome da kada se uvede CBAM odnosno mehanizam za prilagođavanje ugljenika na granicama, a koji počinje od 1. januara iduće godine, taksa za proizvodnju električne energije plaća u BiH. Praktično BiH je ovim zakonom bliže tome da ona trguje ugljenikom, a ne da prilikom izvoza električne energije tu taksu plaća Evropskoj uniji. Zemlje koje ne budu mogle dokazati koliko njihovi proizvodi ispuštaju CO2 ili nemaju nacionalni sistem za naplatu emisije plaćaju CBAM namet.
Savjet ministara BiH na sjednici je usvojio i novu osnovicu za obračun plata koja iznosi 690, 86 KM a koja će se primjenjivati od 1. januara 2026. godine ali samo pod uslovom da se u ovoj godini usvoji budžet za narednu godinu. Inače BiH nema još uvijek budžet ni za ovu godinu, a osnovica od 631,5 KM koja je definisana za ovu godinu se ne primjenjuje. Trenutno zaposleni u institucijama BiH primaju platu po osnovici iz 2024. godine koja iznosi 600 KM.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Čitaoci reporteri
Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: