"Akumuliraju neopravdano visoku EKSTRA ZARADU" Ekonomista o promjenama cijena goriva u BiH

"Akumuliraju neopravdano visoku EKSTRA ZARADU" Ekonomista o promjenama cijena goriva u BiH

Ekonomista Igor Gavran za Srpskainfo ocjenjuje kako je nemoguće objektivno objasniti posljednje poskupljenje goriva u Bosni i Hercegovini.

Trenutno je gorivo oko 2,80 KM, a distributeri najavljuju nove cijene, pa će tako za nekoliko dana koštati čak i 2,88 KM.

– Trend, brzina i nivo povećanja cijena goriva u BiH prevazilaze sva opravdanja kretanjima na svjetskom tržištu. Naime, u prethodnom periodu bilo je promjena cijena nafte i vrijednosti dolara u oba smjera – i rasta i smanjenja, ali na našem tržištu se događaju isključivo povećanja cijena nezavisno o ovim promjenama i stanju zaliha. Potpuno je nerealno da distributeri, svaki put kada se cijene trebaju smanjiti, imaju velike zalihe nabavljene po višim cijenama i time pravdaju zadržavanje cijena, a čim se pojavi makar i najava da bi moglo doći do rasta cijena na svjetskom tržištu, odmah povećavaju cijene kao da nemaju ni litre zaliha nabavljenih po nižim cijenama – obrazlaže Gavran za Srpskainfo.

Tako naftni distributeri, kako tvrdi, dugoročno akumuliraaju neopravdano visoku ekstra zaradu na ovakvim manipulacijama cijenama.

– Naravno, ne znači da su svi distributeri u istoj poziciji ili da svi ostvaruju jednak ekstra profit, ali nemoguće je drugačije logički objasniti cijene gorive i njihove promjene na našem tržištu. Nažalost, inspekcijske kontrole koje utvrđuju nepravilnosti su rijetke, a kazne za prekršaje nedovoljne, pa i vlasti na taj način stimulišu kršenje propisa umjesto njihovu dosljedniju primjenu – naglašava Gavran.

Izvjesna posljedica rasta cijena goriva je, dodaje on, da većina proizvoda i usluga takođe može ponovo da poskupi uzimajući ova kretanja za izgovor, iako ni te cijene nisu pratile raniji pad troškova, pa ni za ova poskupljenja nema opravdanja i realnog osnova.

Srpskainfo

Avgust 12, 2026

VRIJEME: Sunčano i vruće, temperatura do 33°C

Doboj je jutros vedar, bez magle i padavina, uz temperaturu od oko 20°C. Duva slab…
Avgust 13, 2026

VRIJEME: Nastavlja se vreli talas, osvježenje još nije na vidiku

Doboj je jutros osvanuo uz vedro nebo i sunce, bez magle i padavina. Temperatura vazduha…
Jul 18, 2026

PUTEVI: Pojačan saobraćaj zbog vikenda I godišnjih odmora

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija bez većih zastoja i posebnih ograničenja,…
Avgust 13, 2026

PUTEVI: Prohodnost većine puteva jutros je zadovoljavajuća

Prohodnost većine puteva u Republici Srpskoj jutros je zadovoljavajuća, dok se na dionicama na kojima…
Avgust 13, 2026

Trgovina prestigla prerađivačku industriju po vrijednosti investicija u BiH

Djelatnost trgovine i popravka motornih vozila preuzela je u 2025. godini prvo mjesto po vrijednosti…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Kod nas radi na daljinski,inspektorat umjesto da je zabranio gradnju objekta bez potrebnih dozvola i...
Kakav je to rukometni golman bio, njegova tehnika odbrane je bila jedinstvena, a i inače pametan i ...
Šta bi od onakvog turnira, eh bože je postavio/la komentar u DOBOJ: Melsungen nadigrao Slogu, Slovan slavio u neizvjesnoj završnici
Šta uradiše od nekad poznatog i priznatog turnira?! Tuga. Gradska vlast pod hitno treba da završi dv...
Ne volim ismijavati, ali... je postavio/la komentar u DOBOJ: Željeznice Srpske u prvom kvartalu prevezle svega 7.000 putnika
Tuga i jad, obje željeznice, i ova ŽRS i ona ŽFBiH...
Stranačko okupljanje...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info