Večeras počinje jevrejski praznik Hanuka

Večeras počinje jevrejski praznik Hanuka

Sa zalaskom sunca večeras počinje Hanuka ili Hag haurim, jevrejski praznik slobode i svetlosti, koji će trajati do 26. decembra.

Rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel objasnio je, gostujući u jutarnjem programu RTS-a, da se Hanuka slavi u znak sećanja na trogodišnji oslobodilački rat, odnosno oslobođenje Jerusalima 165. godine prije nove ere, kada je "ponovo upaljeno kandilo, a idoli izbačeni iz Hrama".

Naglašava da svečanost traje osam dana i za to vrijeme u jevrejskim porodicama pali se osam svijeća.

Asiel ističe da paljenje svijeća označava jednu borbu koju su Jevreji u drugom veku pre Nove ere započeli protiv grčke civilizacije.

"Grci su videli da Jevreji crpe snagu iz svog učenja iz Tore i zabranili su proučavanje Tore, da drže Šabat i da se obrezuju i uveli su Kip Boga Zevsa, koji je bio potpuna antiteza politeizmu onog vremena. Grci su pokušali da ih pretope, ali nisu uspeli", rekao je Asiel.

Kako je naveo, jedna mala Judeja uspjela je da nadvlada jednu moćnu carevinu i kada su ušli u hram našli su ulje u jednom neotvorenom ćupu i koji je nekim čudom učinio da svijećnjak koji je bio u hramu gori osam dana.

"Mi od tada slavimo praznik. Osam dana palimo sveće, prvog dana palimo jednu sveću, i svakog dana po jednu sveću. Razlog je što se u svetosti uvek uspinjemo, a nikada ne silazimo. Suština je da jedan mali plamičak može da se razgori u vremenu kada mislite da vas je obuzeo potpuni mrak", objasnio je Asiel.

Napomenuo je da je ovo radostan praznik kada djeca svaki dan dobiju po neki mali poklon.

Običaji za ovaj praznik su, kako je rekao rabin, da se jede napravljeno nešto na ulju - krofne ili latkes, jelo od krompira, prenosi RTS.

Jul 16, 2026

PUTEVI: Većina pravaca prohodna, vozačima se savjetuje pojačan oprez

Većina puteva u Republici Srpskoj jutros je prohodna. Zbog kiše koja je tokom noći padala…
Jul 07, 2026

PUTEVI: Saobraćaj se odvija redovno, uz povoljne uslove za vožnju

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija redovno, uz povoljne uslove za vožnju,…
Jul 10, 2026

PUTEVI: Uglavnom povoljni uslovi za vožnju, saobraćaj se na većini putnih pravaca odvija bez većih…

Vozače u Republici Srpskoj danas očekuju uglavnom povoljni uslovi za vožnju, a saobraćaj se na…
Jul 16, 2026

VRIJEME: Oblačno jutro, tokom dana do 32 stepena uz moguće pljuskove i grmljavinu

Jutro u Doboju je oblačno, uz temperaturu vazduha od oko 20°C. Oblaci će se tokom…
Jul 07, 2026

VRIJEME: Sunčano jutro, tokom dana toplo uz mogućnost lokalnih pljuskova

U Doboju je jutros sunčano, bez padavina, uz temperaturu od oko 19°C. Vidljivost je dobra,…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Kako može zamjenik biti kriv, a glavni nije? Glavnom je očigledno toliko loše da vozi Maserati od 20...
Seljaci su evoluirali u - mahalaše.Zato ih samo interesuju saobraćajni udesi, šta ima po firmama (ŽR...
Komentara nula! Komentariše se sve i svašta, ali ovako važna stvar, sa hiljadu neodgovorenih pitanja...
Ionako će ga na kraju El presidente pomilovati! :)
Izgleda se prepali njegovih "kolega" širom Republike Srpske?! :)

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info