MUP uvodi e-zakazivanje za lične karte, vozačke i registraciju: Hoće li Doboj konačno dobiti šaltere bez gužvi?

MUP uvodi e-zakazivanje za lične karte, vozačke i registraciju: Hoće li Doboj konačno dobiti šaltere bez gužvi?

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske proširuje sistem elektronskog zakazivanja termina, pa će građani od ponedjeljka, 29. juna 2026. godine, putem platforme eUsluge MUP Republike Srpske moći da zakažu više usluga nego do sada.

Pored zakazivanja termina za podnošenje zahtjeva za izdavanje i preuzimanje putne isprave, sistem će biti proširen i na predaju i preuzimanje lične karte, prijavu prebivališta ili boravišta, promjenu adrese stana, predaju i preuzimanje vozačke dozvole, kao i produženje važenja registracije vozila.

Za početak, nove usluge biće dostupne građanima Banjaluke, dok se tokom jula očekuje širenje i na druge gradove i opštine u Srpskoj.

Suština ove promjene nije u tome da će građani dokumente završavati u potpunosti preko interneta. I dalje će morati da dođu u prostorije MUP-a, predaju zahtjev, prilože potrebnu dokumentaciju i obave ono što se ne može završiti na daljinu. Elektronski sistem, bar u ovoj fazi, donosi nešto drugo — mogućnost da se termin unaprijed rezerviše i da se izbjegne višesatno čekanje na šalteru.

Da bi građanin koristio uslugu, potrebno je da se registruje na portalu eUsluge MUP Republike Srpske. Nakon unošenja osnovnih podataka, na e-mail adresu dobija se šifra ili token za potvrdu. Kada se registracija završi, korisnik bira uslugu, datum i vrijeme termina.

MUP je najavio i mogućnost zakazivanja porodičnog termina za prijavu prebivališta, boravišta ili promjenu adrese stana. Takav termin traje 30 minuta i može se odnositi na najviše pet lica, među kojima mogu biti djeca, supružnici ili druga lica.

Za građane Doboja, Dervente, Teslića i Modriče elektronsko zakazivanje nije potpuno nova priča. Još prošle godine omogućeno je elektronsko zakazivanje termina za izradu i preuzimanje putnih isprava i u ovim lokalnim zajednicama. Sada je ključno pitanje kada će proširene usluge stići i na područje Policijske uprave Doboj.

Ako sistem bude radio kako je zamišljeno, najveću korist mogli bi imati građani koji zbog posla, škole, putovanja ili zdravstvenih razloga ne mogu da izgube cijelo prijepodne čekajući u redu. Zakazivanje termina za ličnu kartu, vozačku dozvolu ili registraciju vozila moglo bi značiti bolju organizaciju i manje gužve u prostorijama za izdavanje ličnih dokumenata.

Ipak, digitalizacija administracije ima smisla samo ako je jednostavna i dostupna svima. Stariji građani, ljudi koji ne koriste internet ili nemaju e-mail adresu, ne smiju ostati u nepovoljnijem položaju. Zato je važno da MUP jasno saopšti da li će građani i dalje moći da dođu bez prethodnog elektronskog zakazivanja, koliko će termina dnevno biti dostupno i šta se dešava ako neko zakasni ili ne uspije da potvrdi termin.

Otvorena su i pitanja zaštite ličnih podataka. Građani u sistem unose osnovne podatke za identifikaciju, pa je važno znati ko tim podacima pristupa, koliko se čuvaju i na koji način su zaštićeni. Takva pitanja nisu prepreka digitalizaciji, nego njen obavezan dio.

Elektronsko zakazivanje, samo po sebi, neće riješiti sve probleme na šalterima. Ako nema dovoljno termina, ako sistem često pada ili ako građani ne dobiju jasna uputstva, redovi se mogu samo preseliti iz hodnika na ekran. Ali ako bude dobro organizovan, ovaj sistem može biti korak ka jednostavnijem odnosu građana i institucija.

Za Doboj i okolne opštine sada je najvažnije da se precizira kada će proširene usluge biti dostupne i na lokalnom nivou. Jer građanima nije presudno kako se sistem zove, nego da li će dokumente završavati brže, jasnije i bez nepotrebnog čekanja.


***

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Najnoviji komentari

Zato što je sada sva bagra skoncentrisana u SNSD-u i ponešto u pratećim strankama.Ove likove gledamo...
Ovdje se odavno ne glasa za bolje. Nego za iste. A oni kad baš prigusti samo promjene dres.Sva bagra...
Ako u Bijeljini ili, na primjer, na Marsu plivaju u govnima, da li to tebi znači da i ti treba tako ...
Posmatrač je postavio/la komentar u KOSTAJNICA: Penzioneri posjetili manastir Gomionicu
Zar nisu ćaci-navijači najveće Srbende, oni što skandiraju ..., mažu tribine svinskom mašću, pjevaju...
Slavlje je postavio/la komentar u KOSTAJNICA: Penzioneri posjetili manastir Gomionicu
Sinoć su ćaci-navijači, zajedno sa ćaci-omladinom, ćaci-zaposlenima u državnim firmama, ćaci-penzion...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info