DOBOJ: Za dvije godine 11 napada na policajce

DOBOJ: Za dvije godine 11 napada na policajce

Na području u nadležnosti Policijske uprave Doboj od 2019. godine evidentirano je 11 napada na policijske službenike u kojima je pet policajaca zadobilo lakše tjelesne povrede, rekao je Srni načelnik ove uprave Slobodan Radinković.

Radinković je naveo da su u ovoj godini evidentirana tri napada na policijske službenike i da su sva tri okarakterisana kao krivična djela, u prošloj godini bila su tri napada okarakterisana kao prekršaji, a u 2019. godini pet, od kojih dva krivična djela i tri prekršaja.

"U svim slučajevima napadnuti su pripadnici opšte i saobraćajne policije koji su najbrojniji, najviše su na ulici i u svakodnevnom kontaktu sa građanima", izjavio je Radinković.

On kaže da su ove godine napad na policijske službenike izvršila tri lica, u prošloj godini četiri, a 2019. godine šest lica, od kojih je jedan povratnik u činjenju ovog krivičnog djela.

Radinković navodi da je u svim slučajevima riječ o primjeni fizičke snage, a da nije zabilježena upotreba vatrenog ili hladnog oružja.

"Najčešće do napada na policijske službenike dolazi prilikom hapšenja i legitimisanja lica, te kontrole saobraćaja", rekao je Radinković i dodao da su u ovoj godini lakše povrijeđena dva policajca, u prošloj jedan, te dva u 2019. godini.

On pojašnjava da je zakonom propisana upotreba sredstava sile koju policijski službenik primjenjuje u slučaju napada, a koja treba da bude srazmjerna intenzitetu napada.

"Što je napad agresivniji to su i sredstva sile teža", kaže Radinković i dodaje da u svim situacijama policija postupa na način da se prvo izdaju jasna i glasna naređenja, a ako se lice ogluši o njih primjenjuje se sila, bilo da je to i pasivan otpor.

Kada su u pitanju sankcije za napad na policijske službenike, Radinković navodi da je za prekršaje predviđena novčana kazna od 500 KM do 1.500 KM i kazna zatvora do 60 dana.

"Pored prekršajnih naloga i zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka kada je bio direktan napad na ovlašteno službeno lice, član 24 Zakona o javnom redu i miru predviđa i slučajeve ometanja odnosno nepostupanja po zakonitom naređenju ili postupanju policijskih službenika i takvih prekršaja je u ovoj godini evidentirano 53, u 2020. godini 49, a u 2019. godini 64", rekao je Radinković.

On kaže da kazne iznose od 500 KM do 700 KM, s obzirom da u slučajevima kada policijski službenik izdaje prekršajni nalog na licu mjesta on može da izda najnižu propisanu kaznu koja iznosi 500 KM.

"Veću kaznu može izdati sud kada policija podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka, uključujući i kaznu zatvora", pojasnio je Radinković.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

@skoro pa SVI na ovoj temi je postavio/la komentar u DOBOJ: Učenici četiri srednje škole obilježIće sutra praznik
A može li bez spominjanja građana, naših sugrađana i drugih etničkih i religijskih pripadnosti u neg...
Po ko zna koji put popravljeno, po ko zna koji put devastirano. I nikada se neće pronaći počinioci. ...
Čuj – „naredno“... A do sada se kroz prste gledalo?
Nikog nisam spomenuo u negativnom kontekstu ni sa jedne etničke grupe ni političke pripadnosti. Samo...
Nesposobni da se pozabave nevaspitanom i bahatom djecom koja uništavaju igralište.Kako onda da očeku...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info