CHP: Vlasti opstruiraju zaštitu Doboja od poplava – prijave protiv “Voda Srpske” i gradonačelnika

CHP: Vlasti opstruiraju zaštitu Doboja od poplava – prijave protiv “Voda Srpske” i gradonačelnika
  • Dodatna Kategorija: Društvo

Centar za humanu politiku je podnio više krivičnih prijava protiv direktora „Voda Srpske“, bivšeg i sadašnjeg dobojskog gradonačelnika, vodnih inspektora, izvođača zakonom zabranjenih radova i ostalih odgovornih, po kojima tužilaštva uglavnom ne postupaju ili postupaju na način da neće da provode istragu i krivično gone odgovorne" – izjava je predsjednika CHP-a Momira Dejanovića.

„Punih deset godina ne radi se ništa na uređenje korita rijeke Bosne od ušća Usore do ušća Spreče i izgradnji nedostajućih odbrambenih nasipa kao prioritetnim projektima zaštite Doboja od poplava koji su utvrđeni u studiji Vodoprivrednog zavoda RS iz 2014. godine“.

Na ovaj način su reagovali iz Centra za humanu politiku na najavu da će stručnjaci iz Javne ustanove „Vode Srpske“ posjetiti Grad Doboj, kako bi razmotrili na koji način će se urediti i proširiti korito rijeke Bosne kod „Japanskog mosta“, kako se ne bi ponovile poplave i situacija iz maja 2014. godine, kada je na tom lokalitetu, zbog nemogućnosti normalnog protoka i sužavanja korita od strane nesuđenog investitora gradnje hotelskog kompleksa, voda potopila cijeli grad i kada je jedna od lokacija u gradskom središtu bila 7,21 metar ispod nivoa vode.

Iz CHP iznose informacije da je po narudžbi grada Doboja projekat za uređenje korita rijeke Bosne izrađen upravo te 2014. godine. Njihove su tvrdnje da eksproprijaciju zemljišta i realizaciju uređenja korita opstruišu vlasti grada Doboja, zbog namjere da revidiraju projekat kako bi dio velikog korita Bosne pretvorili u građevinsko zemljište. Ukazuju i da je u sklopu uređenja korita Bosne trebalo ukloniti nasip na kojem se nalazi put do „Japanskog mosta“, s obzirom da sprečava normalan protok vode prilikom visokog vodostaja Bosne.

„Trećina velikog korita rijeke Bosne na užem gradskom području devastirana je izgradnjom nasipa i gradnjom objekata, a krajem 2022. i početkom 2023. godine lokalna firma „Euro Limun“ je izvršila uzurpaciju i nasipanje dijela malog korita Bosne. Zakonom zabranjeno izvođenje radova u velikom i malom koritu Bosne, kojim se izaziva dodatna ugroženost Doboja od poplava, tolerišu, podstiču i dozvoljavaju lokalna i entitetska vlast. Zbog svega navedenog, što ima obilježja krivičnog djela izazivanje opšte opasnosti, CHP je podnio više krivičnih prijava protiv direktora „Voda Srpske“, bivšeg i sadašnjeg dobojskog gradonačelnika, vodnih inspektora, izvođača zakonom zabranjenih radova i ostalih odgovornih, po kojima tužilaštva uglavnom ne postupaju ili postupaju na način da neće da provode istragu i krivično gone odgovorne“ – izjava je predsjednika CHP-a Momira Dejanovića.

Dejanović je precizirao da je zatražena smjena direktora „Voda Srpske“ i vodnih inspektora, zbog nečinjenja ili, kako kaže, nedovoljnog činjenja, s obzirom da su vodni inspektori prije dvije godine po prijavi CHP-a utvrdili da je „Limun-kop“ nezakonito uzurpirao i nasuo dio malog korita Bosne i naložili da se ukloni nasuti materijal, što sve do sada nije učinjeno. Njegove su sumnje, kako navodi, da je kupljena oslobađajuća presuda po optužbi za izazivanje opšte opasnosti protiv bivšeg gradonačelnika, što će „dati krila njemu i ostalima da nastave sa nezakonitim radnjama u velikom i malom koritu Bosne i ostalim vodotocima kojima se Doboj i ostala područja ugrožavaju od poplave“.

Što se tiče „Voda Srpske“, po ovoj ustanovi, zaduženoj za upravljanje vodotocima, Doboj je adekvatno zaštićen od budućih poplava. A ističu i da su oni, prije nešto više od godinu dana, realizovali projekat “od velikog značaja za grad Doboj i za njegove građane”.

Pritom ciljaju na odvodnju dijela brdskih voda vodotokom potoka Liješanj i Grab, koji ujedno imaju i funkciju obodnog kanala, koji je, istina, označen kao jedan od osnovnih razloga plavljenja grada Doboja u maju 2014. godine.

“Odmah nakon poplave u maju 2014. godine, u okviru interventnih mjera koje je sprovela Javna ustanova „Vode Srpske“ urađena je tehnička dokumentacija a zatim su izvedeni i radovi na uređenju najnizvodnije dionice potoka Liješanj, odnosno ušće u rijeku Bosnu u dužini od oko 125 metara, sa izgradnjom parapetnog zida uz lijevu obalu kanala u dužini od oko 60 metara. Vrijednost projekta je iznosila 2.464.351,50 KM bez PDV-a, finansirano iz kredita Evropske investicione banke za mjere zaštite od poplava u Republici Srpskoj. Izvođač je sa radovima počeo 27. marta 2023. godine. Radovi su se izvodili na osnovu glavnog projekta urađenog od strane „Zavod za vodoprivredu“ d.o.o. Bijeljina” – informacije su iz JU “Vode Srpske”, u kojoj su parcijalno navedeni izvedeni radovi, te da je 17. jula 2024. godine izvršena kontrola radova i primopredaja od strane izvođača, zvorničkog preduzeća „Keso gradnja“.

Međutim, ovo hvalisanje nije naišlo na dobar prijem kod aktivista neformalnih grupa građana “Da se ne ponovi maj 2014” i “Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u Republici Srpskoj”, koji su potpuno suprotnog mišljenja i smatraju da Doboj nije zaštićen od poplava i da je realizacija projekta, kojim se hvale “Vode Srpske”, samo dio ranije predviđenog seta zaštitnih mjera.

“Mi se pribojavamo da će se ponoviti maj 2014. godine, jer nije uređeno korito rijeke Bosne kako je to previđeno i obećano projektom, čija je vrijednost 25 miliona KM i tražimo od vlasti da ta sredstva obezbijede i realizuju projekat. Nisu izgrađeni odbrambeni nasipi i drugi objekti za zaštitu od poplava, nije spriječena gradnja i deponovanje materijala, a ni uklonjeni objekti i deponovani materijal sa vodoplavnog područja” – apel je i zajednički stav ove dvije NGG.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info