DOBOJ: Poslodavcima podsticaje vraćati regresno

DOBOJ: Poslodavcima podsticaje vraćati regresno

Načelnik Odjeljenja za rad i zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Rajko Kličković rekao je danas u Doboju da su Vlada i Udruženje poslodavaca saglasni da podsticajna sredstva poslodavcima ne treba da budu isplaćivana unaprijed, već da im budu vraćena regresno.

Kličković je istakao da se očekuje da će predložene odredbe o podsticajima za zapošljavanje u Republici Srpskoj biti mnogo bolje i efikasnije od dosadašnjih kada je riječ o trošenju budžetskih sredstava za podsticaje.

"Poslodavcima se ne bi davala sredstva unaprijed, nego bi nakon određenog vremena tražili povrat doprinosa koje su uplatili, po radniku koji je u radnom odnosu. Predviđeno je da po isteku godine dana za koju se vrši podsticaj, taj radnik i dalje bude u radnom odnosu. Predvidjeli smo dvije godine, ali možda i kraće, u skladu sa dogovorom Vlade i Udruženja poslodavaca", rekao je Kličković.

On danas u Doboju prisustvuje javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ekonomsko-socijalnom savjetu Srpske, o akcionom planu zapošljavanja za 2017. godinu, te predstavljanju uredbe o podsticajima za zapošljavanje i prikupljanje materijala za Akcioni plan zapošljavanja za iduću godinu.

"Za realizaciju akcionih planova u ovoj godini već je angažovano 16,5 miliona KM, nastavljena je realizacija projekata iz prošle godine u iznosu od oko sedam miliona, što je ukupno nešto manje od 24 miliona KM", naveo je Kličković.

Prema njegovim riječima, javni pozivi su završeni 20. aprila i sada se radi na obradi svih prispjelih aplikacija u okviru četiri do pet projekata.

"Riječ je, između ostalog, o samozapošljavanju, zapošljavanju lica starijih od 45 godina, zapošljavanju mladih do 30 godina, osposobljavanju i prekvalifikaciji, te zapošljavanju Roma", podsjetio je Kličković.

On navodi da uredbom koju predlaže Vlada Srpske treba da se omogući da javni pozivi budu otvoreni tokom cijele godine, a da se na današnjoj raspravi razmatra na koji način će se podsticati zapošljavanje, ko su korisnici te uredbe, na koja lica se odnosi i kako vršiti nadzor nad trošenjem tih sredstava.

Kličković je dodao da je za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o ekonomsko-socijalnom savjetu potrebna podrška lokalne zajednice jer predviđa formiranje ekonomsko-socijalnih savjeta na nivou gradova i opština.

On je podsjetio da je prva javna rasprava održana juče u Prijedoru uz konstruktivne prijedloge učesnika, a narednih dana biće održana u Banjaluci, Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Trebinju.

Javne rasprave biće sprovedene uz podršku projekta JEP.

Najnoviji komentari

Sramote nas na svakom koraku, po društvenim mrežama svi se ismijavaju Doboju zbog organizovanog odla...
Koliko ti nude ovi iz rudnika?Morel se kupit dobra kola i bar manji stan u Doboju od Maksimovića?Dal...
Jeste li vi u sds i pdp svi poludili ili postali muslimani kome normalnom smeta neki koncert
Jesu li to Obrenovci opet postali Srbi zbog izborne godine?Šta bi s iftarom iz bloka?
Slobodno komentariši na RTRS, ATV, K3, TV Doboj... i ostalim režimskim glasilima koja se finansiraju...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info