Penzije u Republici Srpskoj od januara veće za 6,45 odsto

Penzije u Republici Srpskoj od januara veće za 6,45 odsto
Penzije za sve korisnike prava Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske od januara će biti redovno usklađene za 6,45 odsto, saopšteno je iz Fonda.

Nakon redovnog godišnjeg usklađivanja od 6,45 odsto prosječna penzija u januaru biće 695 KM i činiće 44 odsto prosječne plate isplaćene u prethodnom mjesecu.

Prosječna penzija isplaćena u decembru prošle godine bila je 652,93 KM i učestvovala je u prosječnoj plati sa 41,77 odsto.

Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosječna plata u Republici Srpskoj u toku 2025. godine porasla je za 8,8 odsto, a inflacija za 4,1, pa će na osnovu ovih pokazatelja od januara redovno biti usklađene penzije za 6,45 odsto.

"Od 2013. godine od kada se u skladu sa zakonom vrši redovno godišnje usklađivanje penzije su nominalno rasle 82,68 odsto, a stvarno ili efektivno za 116,32 odsto", navodi se u saopštenju.

Iz Fonda podsjećaju da je ovo 24. usklađivanje penzija u posljednjih 13 godina, bilo je 10 redovnih, 14 vanrednih i u četiri slučaja kombinovana.

Vlada Republike Srpske i Fond su jedini na prostoru bivše Jugoslavije vršili redovno godišnje usklađivanje uključujući i vanredno i tokom pandemije virusa korona.

***

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Najnoviji komentari

Prvi potez svake poštene i stručne vlasti bio bi da se zabrani isplata para iz budžeta za ove klubov...
Radnik iz realnog sektora je postavio/la komentar u Veći topli obrok za radnike u Republici Srpskoj
Topli obrok, šta je to?
Boaći ništa..uze Zlaja pare pa et..
Ne ćute, niste pratili — sinoć je Dodik, samo ne znam u kom svojstvu, izjavio da će od Minića tražit...
JAUUK je postavio/la komentar u DOBOJ: Tužilaštvo istražuje izborne prevare
Biće potop i bježanija poslije izbora, na naplatu će im doći i sud i narod.

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info