DOBOJ: Počela isplata penzija za januar

DOBOJ: Počela isplata penzija za januar

U Republici Srpskoj danas je počela isplata penzija za januar, saopšteno je iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje /PIO/ Republike Srpske.

Sredstva za isplatu penzija obezbjeđuju se iz budžeta Republike, u skladu sa propisima koji uređuju budžetski sistem i trezorsko poslovanje.

Isplatom je obuhvaćeno ukupno 247.701 korisnik prava, od čega se u Republici Srpskoj isplata vrši za 206.751 korisnika, a van Republike za 40.950 korisnika prava.

Za isplatu penzija za januar potrebno je 80,3 miliona KM u neto iznosu, odnosno 81,4 miliona KM u bruto iznosu.

Iznos prosječne penzije za puni staž osiguranja iznosi 497,31 KM, što čini 59,62 odsto od prosječne plate.

Prosječna penzija za januar iznosi 342,68 KM i predstavlja 41 odsto prosječne plate u Republici Srpskoj.

Iznos najniže penzije za minimalan staž od 15 godina je 174,44 KM, a najviše penzije 1.792 KM.

Prihod po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u januaru bio je 46,4 miliona KM.

Iz isplate penzija za januar privremeno je isključeno ukupno 7.327 korisnika, dok je istovremeno, u skladu sa Zakonom o PIO, u isplatu uključeno 518 korisnika.

Isključena su 6.663 korisnika van Republike Srpske zbog nedostavljanja potvrde o životu, 346 korisnika zbog nedostavljanja školske potvrde za djecu dobi od 15 do 26 godina, 10 korisnika zbog nedostavljanja jedinstvenog matičnog broja, 36 odnosno 128 korisnika zbog nepodizanja penzije tri mjeseca uzastopno sa računa Bobar banke i Banke Srpske i 144 korisnika zbog nedostavljanja tekućeg računa iz Federacije BiH.

U odnosu na decembar 2015. godine smanjen je broj korisnika za 4.512, prvenstveno zbog nedostavljanja potvrde o životu za 2016. godinu.

U ukupnoj strukturi, po vrstama prava, starosne penzije učestvuju sa 53,65 odsto, porodične sa 30,37 odsto, invalidske sa 15,87 pdsto i ostala prava sa 0,12 odsto.

Osim aktivnih korisnika penzije, u isplatu za januar uključen je i 301 korisnik ostalih prava - pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje i naknada za tuđu pomoć i njegu.

Najnoviji komentari

@skoro pa SVI na ovoj temi je postavio/la komentar u DOBOJ: Učenici četiri srednje škole obilježIće sutra praznik
A može li bez spominjanja građana, naših sugrađana i drugih etničkih i religijskih pripadnosti u neg...
Po ko zna koji put popravljeno, po ko zna koji put devastirano. I nikada se neće pronaći počinioci. ...
Čuj – „naredno“... A do sada se kroz prste gledalo?
Nikog nisam spomenuo u negativnom kontekstu ni sa jedne etničke grupe ni političke pripadnosti. Samo...
Nesposobni da se pozabave nevaspitanom i bahatom djecom koja uništavaju igralište.Kako onda da očeku...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info