U nedjelju pomjeranje kazaljki jedan čas unaprijed

U nedjelju pomjeranje kazaljki jedan čas unaprijed

Ljetno računanje vremena počeće u nedjelju, 31. marta, pomjeranjem kazaljki na časovniku za jedan čas unaprijed.

Tada kazaljke na časovniku treba pomjeriti sa 2.00 na 3.00 časa.

Ljetno računanje vremena počinje posljednje nedjelje u martu, a završava se posljednje nedjelje u oktobru.

Početak ljetnog računanja vremena naznaka je sve sunčanijih, toplijih i dužih dana.

Računanje vremena na ovim prostorima kakvo danas postoji uvedeno je 1983. godine u SFRЈ.

Ovakav način računanja vremena prvi put je 1784. godine pomenuo američki političar Bendžamin Frenklin u jednom pismu urednicima "Pariskih novina".

Međutim, kako je bila riječ o šaljivom članku, nije jasno da li je Frenklin zaista želio tako nešto da predloži Francuzima.

Ovaj sistem ozbiljno je predložio Vilijam Vilet u članku "Gubitak dnevnog svjetla", objavljenom 1907. godine, ali uprkos snažnom lobiranju nije uspio uvjeriti britansku vladu da ga prihvati.

Zamisao o ljetnom računanju vremena prvi je put ostvarena u Njemačkoj i Austrougarskoj za vrijeme Prvog svjetskog rata, i to od 30. aprila do 1. oktobra 1916. godine. Ubrzo je taj primjer slijedila i Velika Britanija, od 21. maja do 1. oktobra iste godine.

Pomjeranje kazaljki korišteno je na području tadašnje Austrougarske od 1916. do 1918. godine.

U Evropi sve zemlje pomjeraju kazaljke, osim Islanda.

Ljekari smatraju da pomjeranje sata nije prirodno za ljudsko tijelo i da kraće spavanje izaziva stres za organizam kojem treba vremena kako bi se navikao na novi ritam.

Prema nekim istraživanjima, taj jedan čas kraćeg spavanja zaslužan je za osjećaj neispavanosti, glavobolje, srčano opterećenje, pa i veći broj saobraćajnih nezgoda budući da je zbog neispavanosti koncentracija slabija.

Oni koji znaju da pate od srčanih problema trebali bi u te dane posebno pripaziti šta piju i jedu, te izbjegavati veći fizički napor.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Vi ste "Ćaciji" carevi!🤣
Ре Лазар je postavio/la komentar u DOBOJ: Učenici četiri srednje škole obilježIće sutra praznik
ХахахахаахаЈошић Данијел патриота.....мојне шеви Лазо, заболи ме тиба....Де питај Данијела, јел масн...
Jošič je morao svega da se naguta,i svašta je radio da se izgradi kao institucija.Još uvjek nije dos...
Ma neka ba ljudi, "naši" su, mi ih birali... je postavio/la komentar u Skoro milion maraka za lizing vozila: pitanja bez odgovora u Doboju
Daće oni nama čarobni napitak, od po jedne kašičice religijskih osjećanja, patriotizma i 'brige' o p...
Bahati, drogirani ili alkoholizovani vozači su za oduzimanje vozačke na duže vrijeme, to ih najviše ...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info