Šume “otpuštaju” najmanje 500 radnika

BANJALUKA – „Šume Republike Srpske“ moraju u što kraćem roku smanjiti broj zaposlenih za najmanje 500 radnika, odlučeno je na jučerašnjem sastanku stručnog kolegijuma ovog javnog preduzeća koji je održan u sjedištu Glavnog odbora SNSD-a u Banjaluci.

Kako tvrde naši izvori sa sastanka, sastanak je završen bez konkretnih zaključaka, ali se uglavnom govorilo o tome da se broj zaposlenih mora smanjiti i o načinima na koje to treba izvesti.

„Broj zaposlenih se planira smanjiti penzionisanjem svih radnika koji za to ispunjavaju uslove, revizijom radne sposobnosti i bolovanja, kao i stimulativnim otpremninama. Procjene su da bi se moglo penzionisati od 500 do 800 radnika, ali da će se time opteretiti Fond PIO“, kaže naš sagovornik koji je prisustvovao sastanku.

On ističe da je time pokazano da ne dominira želja da se uvede red u „Šumama“, već da se prije svega traži rješenje kojim se neće nanijeti šteta vlasti, odnosno najjačoj vladajućoj stranci.

„Otpuštanje i prijevremeno penzionisanje nije popularno, tako da će se prednost dati stimulativnim otpremninama. Pored toga, ocijenjeno je da bi stranka mogla da pretrpi štetu ako se optereti Fond PIO i dovede u pitanje isplata penzija, ali je ipak konstatovano da će Fond PIO moći da iznese 500 novih korisnika“, objašnjava naš sagovornik.

Prema njegovim riječima, nova ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Anđelka Kuzmić koja je po struci profesor italijanskog jezika rekla je samo da će direktori koji ne budu imali rezultate biti smijenjeni.

„To smo čuli bezbroj puta do sada, iako je svima jasno da se smjenama i personalnim promjenama na čelu nekog gazdinstva ne rješava sistemski problem u javnom preduzeću“, kaže naš sagovornik.

On kaže da je na kraju rečeno da uprava „Šuma“ i generalni direktor Blaško Kaurin imaju političku podršku. Pored toga, kaže naš izvor, rečeno je i da se stručni kolegijum kojem su pored članova uprave, direktora šumskih gazdinstava i članova Nadzornog odbora prisustvovali i generalni i organizacioni sekretar SNSD-a Srđan Amidžić i Igor Dodik više neće održavati u tom formatu i u sjedištu SNSD-a.

Podsjećamo, CAPITAL je juče objavio da se nakon 31. jula kada je u sjedištu SNSD-a održan prvi kolegijum ovog javnog preduzeća na kojem je glavnu riječ vodio organizacioni sekretar SNSD-a Igor Dodik, juče ponovo održan takav sastanak čime su u najjačoj vladajućoj pokazali da se umjesto u institucijama odluke zvanično donose u „komitetu“, kako se kolokvijalno naziva sjedište SNSD-a.

CAPITAL

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Kada će se nadležni pozabaviti poskupljenjima u Srpskoj

BANJALUKA - Predstavnici Vlade Republike Srpske trebalo bi da u srijedu, 17. septembra, održe sastanak sa predstavnicima trgovačkih lanaca u Srpskoj, kako bi, najavio je Denis Šulić, ministar trgovine i turizma, razgovarali o kretanju cijena u Srpskoj, te ispitali da li su poskupljenja namirnica i ostalih potrepština bila opravdana.
Vlada po službenoj dužnosti

Nije pristojno kritikovati novu vladu u prvim danima njenog mandata, ali vlada u kojoj sjedi 12 od 16 dosadašnjih ministara ne zaslužuje baš epitet nova, tako da su kritike dopuštene bar na račun "ministara po službenoj dužnosti". Ipak, umjesto kritike, pristojnije je reći šta čeka novog premijera i one koji su tek zasjeli u ministarske fotelje, ali i one koji su ostali članovi Vlade Republike Srpske.

Najnoviji komentari

Iguman Isaija je postavio/la komentar u KOSTAJNICA: Penzioneri posjetili manastir Gomionicu
Sve ćaci do ćacija... Japanski pennzioneri glavu poturaju za omladinu, a srpski vade krv omladini
Istina! Pričaju da na lažnim CIPS prijavama lovu uzimaju sve od najbližih saradnika uprave pa dole p...
Niko kao SNSD nije uzurpirao kompletan javni sektor,instalirao debilne nesposobne poslušnike koji zl...
Zašto se uvijek spominje SNSD? Zar je drugačije u Banjoj Luci, Tesliću ili Bijeljini? Tamo nema SNSD...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info