TAZ o pozadini Dodikove retorike: Trik kako bi spasio entitet RS od bankrota

TAZ o pozadini Dodikove retorike: Trik kako bi spasio entitet RS od bankrota

Predsjednik bh. entiteta Republike Srpske Milorad Dodik “ovih dana radi ono što najbolje radi: provocira”, a pozadina njegovih kontroveznih izjava je ovaj put spor oko državne imovine, navodi njemački list Die Tageszeitung. Dopisnik Erich Rathfelder smatra da je u pitanju pokušaj Dodika da prebaci državnu imovinu na entitet kako bi Republiku Srpsku spasio od bankrota.

Rathfelder za TAZ prenosi Dodikove izjave od prošlog vikenda, kada je predsjednik RS izjavio da će se entitet ujediniti sa Srbijom.

Međutim, analiza se mnogo više fokusira na drugu Dodikovu izjavu, s obzirom da je on rekao da bi policija Republike Srpske mogla da vrši graničnu kontrolu na entitetskoj liniji razgraničenja.

Pozadina ove mjere je, prema Rathfelderu, sporno pitanje državne imovine u Bosni i Hercegovini. On navodi da Dodik želi da ta imovina pređe u vlasništvo entiteta “jer Republika Srpska zapravo bankrotirala zbog Dodikove katastrofalne ekonomske politike”.

“Trik kojim se poslužio, a to je da založi državnu imovinu kako bi izdao obveznice, on je uspio da privoli banke i strane investitore da te obveznice i potpišu. Međutim taj je trik raskrinkan kada su Ustavni sud Bosne i Hercegovine i strani eksperti takvu politiku označili kao nelegalnu i protivnu Dejtonskom sporazumu. U skladu s tim, državna imovina ostaje “zajednička” državna imovina Bosne i Hercegovine a ne srpskog entiteta”, piše on.

Rathfelder smatra da Dodik od tada pokušava da rezolucijama u Narodnoj skupštini RS “kreira činjenice” i da svoju politiku “legalizuje”.

“Prijetnja spajanjem entiteta sa Srbijom vjerovatno ima za cilj da zastraši Ustavni sud i međunarodne institucije i otvori perspektivu za investitore”, piše on.

Upozorava da je Dodik u tome i “djelimično uspješan”, navodeći da se “međunarodne institucije, poput Ureda visokog predstavnika, tome više ne suprotstavljaju s potrebnom oštrinom”.

“Neke ambasade, poput one Mađarske i u ovom slučaju Austrije, čak su pokazale razumijevanje za Dodika i njegovu imovinsku politiku. To ga je ojačalo u njegovim postupcima”, podcrtao je.

Međutim, upozorava da je situaciju znatno pogoršala Dodikova izjava da bi poslao policiju RS na liniju razgraničenja kako bi zaštitila “imovinu” entiteta.

“Ukoliko bi se srpska policija pojavila tamo i postavila granicu, zaista bi postojao pravi rizik od oružanog sukoba”, smatra on.

Na kraju navodi da je Ministar odbrane BiH Zukan Helez upozorio vlasti entiteta da bi takav pokušaj značio i “kraj Republike Srpske”.

Rathfelder smatra da bi u ovom slučaju policajci RS-a mogli da postanu “glineni golubovi”.

Jul 16, 2026

PUTEVI: Većina pravaca prohodna, vozačima se savjetuje pojačan oprez

Većina puteva u Republici Srpskoj jutros je prohodna. Zbog kiše koja je tokom noći padala…
Jul 16, 2026

VRIJEME: Oblačno jutro, tokom dana do 32 stepena uz moguće pljuskove i grmljavinu

Jutro u Doboju je oblačno, uz temperaturu vazduha od oko 20°C. Oblaci će se tokom…
Jul 16, 2026

ELEKTRO-DOBOJ: Prekid u napajanju zbog planiranih radova

Elektro Doboj najavio je radove na elektro mreži zbog kojih će u pojedinim naseljima doći…
Jul 07, 2026

PUTEVI: Saobraćaj se odvija redovno, uz povoljne uslove za vožnju

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija redovno, uz povoljne uslove za vožnju,…
Jul 10, 2026

PUTEVI: Uglavnom povoljni uslovi za vožnju, saobraćaj se na većini putnih pravaca odvija bez većih…

Vozače u Republici Srpskoj danas očekuju uglavnom povoljni uslovi za vožnju, a saobraćaj se na…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

@Ozrenac je postavio/la komentar u DOBOJ: Psi lutalice zaklali četiri ovce u Boljaniću
Ma razumijemo se! ;)
Ozrenac je postavio/la komentar u DOBOJ: Psi lutalice zaklali četiri ovce u Boljaniću
Pa avlijaneri nastanu kad se rsni pas pari sa drugom rasom
@Logikar je postavio/la komentar u DOBOJ: Obilježene 34 godine od Petrovdanske bitke
Ne mogu to obožavaoci lika i djela nečijeg da shvate, mozak je tu ispran kao varkinom, a sve zbog nj...
@Ozrenac je postavio/la komentar u DOBOJ: Psi lutalice zaklali četiri ovce u Boljaniću
I to je, ali ja primjećujem puno onih "avlijanera", djeci se kupuju mahom rasni psi ili psići, a ovo...
@ Ozren_nije_deponija, SNSD OZREN je postavio/la komentar u DOBOJ: Obilježene 34 godine od Petrovdanske bitke
Vidi, vidi... I ova seljačka mahala je konačno dobila profesionalne režimske botove?! :)

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info