NERADNIKA SKORO PA NEMA? U Vladi Srpske samo jedan otkaz zbog nedolaska na posao

NERADNIKA SKORO PA NEMA? U Vladi Srpske samo jedan otkaz zbog nedolaska na posao

Podsjećanja radi, iz Vlade Srpske je početkom 2023. godine saopšteno da je raskinut radni odnos sa više od 20 zaposlenih u institucijama Republike Srpske i javnim preduzećima, a da se provjeravaju na desetine anonimnih prijava

Nakon više od deset mjeseci od kada se pokušavalo saznati gdje su premijer Radovan Višković i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pronašli neradnike u republičkim institucijama, ustanovama i preduzećima, sa Trga Republike dostavljen je odgovor da je dosad otkriven samo jedan slučaj u kome je zaposleni u ministarstvima primao platu, a nije dolazio na posao.

Kako su „Nezavisne novine“ i ranije izvještavale, jedini koji se može „pohvaliti“ ovom činjenicom bio je radnik u Ministarstvu za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske.

To je informacija poznata još od početka ove godine, a kako su nam kazali iz ovog ministarstva, nije bilo više neradnika.

„U Ministarstvu je evidentiran jedan slučaj radnika koji nije dolazio na posao. Nakon što je utvrđeno da ne dolazi na posao, istom radniku je prestao radni odnos u Ministarstvu“, rečeno je.

Kada je pokrenuta ova inicijativa od strane premijera i predsjednika i kada se prijetilo objavom imena onih koji su plaćeni za nerad, u centru pažnje bilo je Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS.

Tada se spekulisalo da postoji veći broj radnika koji su na ovaj način zloupotrebljavali svoje obaveze, ali je ubrzo to demantovano. Iz resora Selme Čabrić sada poručuju da u Ministarstvu nije bilo slučajeva da su zaposleni, bez opravdanja, izostajali s posla i u tom periodu primali platu.

„Bilo je nekoliko zaposlenih koji su duži period odsustvovali s posla, ali za to postoji uredna medicinska dokumentacija, jer je riječ o najtežim dijagnozama i malignim oboljenjima, a zakon predviđa isplatu pune plate u takvim slučajevima“, rečeno je iz Ministarstva.

U Ministarstvu nema zaposlenih koji su neopravdano izostajali s posla, a da su pri tome redovno primali platu, glasi odgovor na naša pitanja iz preostalih 14 ministarstava u Vladi RS.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS podsjećaju da su oni još 27. decembra 2022. godine uputili dopise svim javnim zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite, a čiji je osnivač Republika, kojim traže pismeno izjašnjavanje odgovornih – rukovodilaca o svima koji se vode kao zaposleni, a koji se ne pojavljuju i ne dolaze na svoja radna mjesta.

„Sve ustanove dostavile su odgovore u kojima je navedeno da u ustanovama nema lica koja su u radnom odnosu, a koja ne dolaze na radna mjesta. Navedene informacije su dostavljene u Kabinet predsjednika Vlade RS“, kazali su.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova, pored odgovora da nije bilo ovakvih slučajeva i da, „ukoliko bi i došlo do neopravdanog izostajanja lica sa posla, Ministarstvo postupa u skladu sa zakonima i podzakonskim aktima, te ista bez odlaganja sankcioniše“.

Sva ministarstva konstatovala su da se uredno sprovode svi zakoni Republike Srpske po ovom osnovu te da se neće dozvoliti nikakve nepravilnosti u radu.

A dok su iz 16 ministarstava u Vladi Srpske konačno objelodanili da trenutno nemaju neradnika, mediji su ostali uskraćeni za spisak neradnika u javnim ustanovama i institucijama u Republici Srpskoj.

Podsjećanja radi, iz Vlade Srpske je početkom 2023. godine saopšteno da je raskinut radni odnos sa više od 20 zaposlenih u institucijama Republike Srpske i javnim preduzećima, a da se provjeravaju na desetine anonimnih prijava.

„Vlada RS je uručila otkaz zaposlenima u preduzećima ‘Pošte Srpske’, RiTE ‘Ugljevik’, RiTE ‘Gacko’, ‘Elektrobijeljina’, ‘Hidroelektrane na Drini’ i ‘Elektrokrajina’ Banjaluka“, naveli su tada iz Vlade RS.

Jul 07, 2026

PUTEVI: Saobraćaj se odvija redovno, uz povoljne uslove za vožnju

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija redovno, uz povoljne uslove za vožnju,…
Jul 10, 2026

PUTEVI: Uglavnom povoljni uslovi za vožnju, saobraćaj se na većini putnih pravaca odvija bez većih…

Vozače u Republici Srpskoj danas očekuju uglavnom povoljni uslovi za vožnju, a saobraćaj se na…
Jul 08, 2026

PUTEVI: Saobraćaj uglavnom redovan, oprez zbog radova, odrona i klizišta

Na većini puteva u Republici Srpskoj saobraćaj se odvija redovno i bez posebnih ograničenja, ali…
Jul 07, 2026

VRIJEME: Sunčano jutro, tokom dana toplo uz mogućnost lokalnih pljuskova

U Doboju je jutros sunčano, bez padavina, uz temperaturu od oko 19°C. Vidljivost je dobra,…
Jul 09, 2026

PUTEVI: Saobraćaj u Srpskoj uglavnom uredan, oprez zbog radova i klizišta

Prohodnost većine puteva u Republici Srpskoj jutros je zadovoljavajuća, a zastoja i posebnih ograničenja uglavnom…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Logikar je postavio/la komentar u DOBOJ: Obilježene 34 godine od Petrovdanske bitke
@Ozren_nije_deponija ne ulaže SNSD nikakve pare. To su naše pare. Poreskih obveznika.
Vreme čuda je postavio/la komentar u DOBOJ: Obilježene 34 godine od Petrovdanske bitke
U pravu ste.40 miliona investiicija SNSD-a u Ozren jeste nevjerovatno.Ako na to dodamo još 20 milion...
Ozren_nije_deponija je postavio/la komentar u DOBOJ: Obilježene 34 godine od Petrovdanske bitke
Nevjerovatne investicije SNSD okreće na Ozren. Pored onih 40 miliona izgleda da SNSD ulaže još 20 mi...
Ozren ima sreću samo zato što koncentracija minerala koje su planirali da kopaju nije dovoljna za pr...
Ozrenac je postavio/la komentar u DOBOJ: Psi lutalice zaklali četiri ovce u Boljaniću
A razlog bi mogao biti i to što takozvani građani kupuju djeci pse kao igračke, pa ih, kada im dosad...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info