OTIMANJE DOMA PENZIONERA U DOBOJU: Javno dobro pretvoreno u privatni profit?

OTIMANJE DOMA PENZIONERA U DOBOJU: Javno dobro pretvoreno u privatni profit?

Još jedan objekat koji je izgrađen novcem svih građana i namijenjen najosjetljivijoj populaciji – penzionerima – otišao je iz ruku javnosti u privatne džepove. Dobojski Dom penzionera, koji je decenijama propadao pod teretom ignorisanja i birokratske nebrige, sada je i formalno prodat. Način na koji se to desilo, tvrdi Centar za humanu politiku, miriše na pravno, političko i moralno posrnuće institucija.

Penzioneri izigrani, javni interes pogažen

Nakon 33 godine uzurpacije i nebrige, Vlada Republike Srpske je, umjesto da obnovi i revitalizuje Dom penzionera u Doboju, odlučila da ga – jednostavno – prenese u vlasništvo grada. Grad je potom brzo reagovao i prodao objekat, što je izazvalo burne reakcije i ozbiljne sumnje u zakonitost cijelog procesa.

„Umjesto da penzionerima konačno bude vraćen objekat koji je građen za njih, Dom je prodat, a cijeli proces podsjeća na unaprijed dogovorenu šemu pogodovanja privatnim interesima“, upozorava Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku, koji je podnio tužbu protiv Grada Doboja i Republike Srpske.

Institucije kao saučesnici ili nijemi posmatrači?

Prema saopštenju Centra, tužilaštvu i sudovima su dostavljene krivične prijave i zahtjevi za privremene mjere kojima bi se spriječila prodaja doma. Ipak, sudije Radovanka Marić i Radmila Radojčić, uz podršku predsjednika suda Gorana Đurića, odbile su da obustave prodaju. Time su – po tvrdnjama iz Centra – još jednom pokazale da su na strani lokalnih moćnika i njihovih poslovnih partnera, a ne na strani penzionera i javnog interesa.

Odluke o prenosu i prodaji, navodi se dalje, samo su zakonska šminka za već ranije dogovoren posao. Sve je, tvrdi Dejanović, unaprijed isplanirano – od prenosa vlasništva, preko „lažnih obećanja o zadržavanju namjene“, do konačne prodaje privatnom investitoru koji, realno, ne pokazuje interes za socijalnu ulogu doma.

Šta penzioneri dobijaju? Gotovo ništa.

Najave gradske vlasti da će subvencionisati rad privatnog doma i da će razgovarati s Udruženjem penzionera zvuče više kao politički marketing nego stvarna briga. Grad koji do sada nije ni marku izdvojio za pomoć penzionerima u postojećim privatnim staračkim domovima, sada nudi neprovjerene subvencije i simboličnu saradnju – u trenutku kada je već predao javnu imovinu.

„Ako novi vlasnik odluči da promijeni namjenu ili sruši objekat, ništa ga ne sprječava. A čak i da zadrži dom, on neće biti pristupačan za 90% penzionera sa ispodprosječnim primanjima“, upozorava Centar. Subvencije, ako ih bude, biće više podrška investitoru nego korisnicima.

Privatizacija kao paravan za lične interese?

Ako se pažljivo pogleda tok događaja, nije teško postaviti pitanje – da li je ovdje riječ o planskoj privatizaciji uz dogovor iza zatvorenih vrata? Niti je dom vraćen penzionerima, niti je obnovljen, niti je sačuvana njegova javna namjena. Umjesto toga, resurs namijenjen starim i nemoćnim građanima poslužio je kao sredstvo za profit i političku trgovinu.

Ostaje gorko pitanje: „ko štiti penzionere?“ „Ko stoji na braniku javnog dobra kada sudovi, vlast i institucije redom zataje?“ Za sada, čini se – „niko“.

I dok vlast širi priču o „razvoju i investicijama“, penzioneri u Doboju dobijaju još jednu potvrdu da su „ostavljeni – i od države i od grada“.

Pravna napomena:

Ovaj tekst sadrži navode i ocjene koje su preuzete iz javno dostupnog saopštenja Centra za humanu politiku, nevladine organizacije koja je podnijela odgovarajuće pravne i upravne prijave u vezi s predmetnim slučajem. Redakcija ovim putem ističe da iznesene tvrdnje ne predstavljaju konačne činjenice niti optužbe potvrđene pravosnažnim sudskim presudama. Sve osobe i institucije pomenute u tekstu imaju pravo na odgovor i demanti u skladu sa zakonom i načelima objektivnog i odgovornog informisanja.

Pravo na odgovor / demanti

U skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima, svim fizičkim i pravnim licima koje smatraju da su u ovom tekstu povrijeđena njihova prava, čast ili ugled, garantujemo pravo na odgovor i/ili demanti.

Molimo da takvi zahtjevi budu upućeni putem e-pošte na adresu redakcije: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.. Redakcija će, u skladu sa zakonskim rokovima, bez odlaganja objaviti odgovor ili demanti na istom ili ekvivalentnom mjestu i u istom obimu kao i osporeni sadržaj.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info