Centar za humanu politiku pozvao je predsjednika Vlade Republike Srpske i ministra saobraćaja da odustanu od najavljenog ukidanja većeg broja linija u željezničkom putničkom saobraćaju. Umjesto gašenja, kako ističu, potrebno je ulagati u unapređenje ovog vida saobraćaja i otvoriti prostor za druge operatere ukoliko Željeznice Srpske nisu u mogućnosti da obezbijede redovan prevoz putnika.
U saopštenju je naglašeno da je „u proteklom ratu bio razvijeniji lokalni željeznički putnički saobraćaj nego sada“, te da su već godinama ukinuti međuentitetski, međunarodni i pojedini lokalni vozovi na određenim prugama. Dodaju da se gubici u poslovanju ne mogu koristiti kao opravdanje za ukidanje linija.
„Ako bi nešto trebalo da ukidate, onda su to korupcija, loše upravljanje Željeznicama Srpske i drugim javnim preduzećima, predsjednički budžet od 77 miliona KM i drugi nepotrebni troškovi i gubici“, poručuju iz ove organizacije.
CHP smatra da je, osim očuvanja lokalnog putničkog saobraćaja, neophodno raditi i na obnovi međuentitetskih i međunarodnih linija, nabavci savremenih elektromotornih vozova i obezbjeđenju posebnog subvencionisanja putničkog prevoza iz budžeta, „kao što to rade Federacija BiH, Srbija, Crna Gora i Hrvatska“, jer bez subvencija željeznički putnički saobraćaj ne može biti održiv.
Iz Centra za humanu politiku poručuju da očekuju reakciju nadležnih i hitno preispitivanje najavljenih mjera u saobraćajnom sektoru. Saopštenje je potpisao predsjednik Momir Dejanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Čitaoci reporteri
Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu:

