KO POBJEĐUJE NA OZRENU Rudarski lobi i korumpirane vlasti ili ekološki aktivisti i mještani? (VIDEO)

KO POBJEĐUJE NA OZRENU Rudarski lobi i korumpirane vlasti ili ekološki aktivisti i mještani? (VIDEO)

Iako su investitori prije dva mjeseca zvanično najavili da započinju geološka istraživanja u dobojskom, a nastavljaju s proširivanjem istražnog polja i na dijelu Ozrenu koji pripada opštini Petrovo, aktivisti su odlučni da zabrana istraživanja u opštini Petrovo ostane na snazi i kod republičkih vlasti su pokrenuli zvaničnu inicijativu da se Ozren proglasi zaštićenim područjem.

Javnom tribinom održanom u subotu, 13.01.2024., u najbrojnijoj ruralnoj mjesnoj zajednici Grada Doboj, Boljaniću na Ozrenu, iz prepune sale Sokolskog doma mještani i okupljeni ekološki aktivisti poručili su rudarskom lobiju i korumpiranim vlastima da, uprkos njihovim nastojanjima da geološkim istraživanjima i otvaranjem rudnika „okupiraju“ ozrensko područje i unište ovu prirodnu ljepoticu, neće uspjeti u tome.

„Poruke su sa ove tribine da Ozrenci žele da žive na svome, na zdravom Ozrenu, i da istraživanje i eksploatacija teških i kancerogenih metala ne dolazi u obzir“ – rekao je inžinjer za zaštitu životne sredine, Zoran Poljašević koji je i jedan od predvodnika Ekološkog udruženja „Ozrenski studenac“, organizatora tribine na temu „Posljedice geoloških istraživanja i potencijalnog otvaranja rudnika nikla i kobalta na Ozrenu“.

Podršku ozrenskim aktivistima pružili su i ekolozi iz Banja Luke, Maglaja, Bijeljine i drugih gradova BiH i zemalja u okruženju.

„Kome trebaju rudnici, ko otvara rudnike? To je pitanje na koje je jednostavan odgovor, kao i na pitanje ko pomaže u realizaciji tih projekata. Mi, građani na području Republike Srpske i cijele Bosne i Hercegovine ima da se pitamo šta želimo na ovim prostorima, ukoliko smo ostali da živimo ovdje“ – izjava je nakon tribine Tihomira Dakića, predsjednika Centra za životnu sredinu iz Banja Luke.

Međutim, ono o čemu se na tribini nije govorilo je da su aktivisti, barem kada je riječ o istraživanju na dijelu Ozrena koji pripada Doboju, u čijem je sastavu i mjesna zajednica Boljanić, zakasnili sa organizovanim vidom otpora i izražavanjem neslaganja na ovakvim skupovima. Jer su Ozren, na svom dijelu, „izdale“ gradske vlasti Doboja, koje su na sjednici Skupštine grada, 25.5.2023., dale saglasnost “Lykosu” za rudna istraživanja na dijelu Ozrena koji su u granicama ove lokalne zajednice. I to vrlo perfidno, tako što je ta tačka dnevnog reda, koja se nije nalazila u ranije dostavljenom sazivniku, uvrštena i prihvaćena na kolegiju Skupštine neposredno pred održavanje sjednice lokalnog parlamenta. No, i da jeste dostavljena na vrijeme, to zasigurno ne bi mnogo uticalo na odluku vladajaće većine predvođene SNSD-om, čiji su odbornici, bez razmišljanja, digli ruku da se usvoji, iz Kabineta gradonačelnika pripremljeni, prijedlog o davanju saglasnosti.

Stoga je trenutni akcenat aktivista na nastavku protivljenja geološkim istraživanjima na dijelu Ozrena koji pripada opštini Petrovo i na pokušaju da se sačuvaju dosadašnji rezultati borbe. Jer su stanovnici Karanovca, Sočkovca, Kakmuža i drugih naselja ove opštine svojim aktivnostima i uz pomoć ekologa “Ozrenskog studenca” i “Čuvara Ozrena i regije” uključujući i organizovanj javnih protesta, doprinjeli da se Rješenjem Ministarstva energetike i rudarstva RS od 31.05.2022. obustave daljne istražne radnje u opštini Petrovo. Time je poništena prethodno data koncesija “Medenom brijedu”, podružnici kompanije “Lykos Balkan Metals” d.o.o. Bijeljina, za geološka istraživanja olova, cinka, nikla, kobalta, bakra i prateće asocijacije metala na planini Ozren.

Iako su investitori prije dva mjeseca zvanično najavili da započinju geološka istraživanja u dobojskom, a nastavljaju s proširivanjem istražnog polja i na dijelu Ozrenu koji pripada opštini Petrovo, aktivisti su odlučni da zabrana istraživanja u opštini Petrovo ostane na snazi i kod republičkih vlasti su pokrenuli zvaničnu inicijativu da se Ozren proglasi zaštićenim područjem.

Istina, prepreka za njihov optimizam, naspram namjera rudarskog lobija i njihovih neskrivenih saveznika u Vladi RS, mogla bi biti namjera republičkih vlasti da, kroz usvajanje izmjena i dopuna postojećeg Zakona o geološkim istraživanjima, iz procesa davanja odobrenja, za geološka istraživanja i koncesije, isključi lokalne zajednice.

Ipak, izvjesno je da „žilavi“ Ozrenci neće tako lako ustuknutiti pred rudarskim lobijima, uključujući i korumpirane vlasti koje u svemu, pa i ovome gledaju svoj, prvenstveno lični interes. Aktivisti su novu javnu tribinu zakazali za 27. januar. Ovoga puta organizator je udruženje „Čuvari Ozrena i regije“, koji su takođe vodili organizovanu kampanju sa ciljem da se poništi netransparentno data koncesija za geološka istraživanja na Ozrenu, a koja su i zaustavljena 31.05.2022.

Iz ovog Udruženja su zvanično prošlog mjeseca pozvali dobojske lokalne vlasti da hitno ukinu odluku o davanju saglasnosti za izvođenje detaljnih geoloških, geohemijskih i geofizičkih istraživanja, koja je 25.05.2023. usvojena na sjednici Skupštine grada Doboj. Poslali su im, kao i ostalim opštinama i gradovima u okruženju u oba entiteta, Memorandum za zaštitu Ozrena.

“Sačinili smo ga sa dobrom namjerom, a u korist svih naroda koji žive u pet Opština i Gradova (Petrovo, Doboj, Lukavac, Gračanica i Maglaj), koji teritorijalno obuhvataju područje Ozrena. Ozren ima ogroman potencijal za razvoj samoodrživog turizma, kao i potencijal u drugim granama privrede, a koje ispunjavaju ekološke standarde i stvaraju mogućnosti ostanka i stvaranje novih radnih mjesta na opštu dobrobit svih nas. Vrijeme je da udružimo snage radi čistog biološkog opstanka na području Ozrena i regije oko Ozrena” – navode iz UG “Čuvari Ozrena i regije”, koji su do danas, 15.01.2024., lokalnim zajednicama ostavili mogućnost za potpisivanje Memoranduma.
{youtube}NfmXDt6Q8Cg|500|400|{/youtube}
{youtube}oC_KSmN0Tkg|500|400|{/youtube}

{youtube}BlGtPLq4XQU|500|400|{/youtube}

{youtube}dFJKJ2J-ETw|500|400|{/youtube}

Maj 17, 2026

PUTEVI: Saobraćaj se odvija po mokrim ili vlažnim kolovozima

Zbog nestabilnih vremenskih uslova, saobraćaj se u Republici Srpskoj odvija po pretežno mokrim i vlažnim…
Maj 17, 2026

DOBOJ: Humanitarna akcija davanja krvi 26. maja od 8 do 12 časova

Crveni krst Republike Srpske – Gradska organizacija Crvenog krsta Doboj organizuje akciju dobrovoljnog davanja krvi…
Maj 17, 2026

VRIJEME: Kišovito i prohladno jutro, tokom dana postepeno razvedravanje

Jutro u Doboju je prohladno, oblačno i kišovito, uz temperaturu od oko 9 stepeni. Kolovozi…
Maj 05, 2026

Otvoren javni poziv za lokalne zajednice naklonjene mladima

Program „Lokalne zajednice naklonjene mladima“ namijenjen je jedinicama lokalne samouprave koje žele da unaprijede rad…
Maj 17, 2026

KOLONE NA IZLAZU IZ BiH PREMA HRVATSKOJ: Pojačan saobraćaj na graničnom prelazu

Na izlazu iz BiH prema Hrvatskoj zabilježene su kolone vozila, a saobraćaj se odvija usporeno…

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Završni radovi je postavio/la komentar u PETROVO: Referendum o geološkim istraživanjima u Sočkovcu
Da slučajno Doboj ne šalje ekipu za brojanje glasova?!🤔
Pa ja bih ovim tzv. građanima cijenu mesa stavio oko 500 KM, a mlijeko bar 100 KM.
Nije lako biti normalan čovjek, ne smetati drugima i ne nametati im svoje probleme i komplekse. Poje...
Liste se nalaze na sajtu Grada, u odjeljku Gradska izborna komisija.
Ne kažu džaba da su stanovi za seljake i bijedu, svi oni traže stan, a kuće na selu zaključali. Nije...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info