DANAS JE PRVI DAN PROLJEĆA: Znate li zašto već godinama dolazi dan ranije?

DANAS JE PRVI DAN PROLJEĆA: Znate li zašto već godinama dolazi dan ranije?

Danas je proljetni ekvinocij, kada se prema astronomiji slavi prvi dan proljeća, poznat i kao ravnodnevnica.

Tokom ravnodnevnice, dvije Zemljine hemisfere podjednako primaju sunčeve zrake. Često se kaže da su noć i dan jednaki po dužini. Riječ "ekvinocij" potiče od latinskog "aequus" (što znači jednak) i "nox" (što znači noć).

Iako su mnogi naučili u školi da proljeće počinje 21. marta, u posljednje dvije decenije proljeće kalendarski dolazi 20. marta. Stručnjaci su otkrili da je već dvadesetak godina proljeće stiže dan ranije, zbog dvije različite metode utvrđivanja početka i kraja godišnjih doba: meteorološke i astronomske.

Meteorolozi prate temperaturu i atmosferske uslove, a meteorološka sezona se koordinira prema kalendaru, sa svakim godišnjim dobom koje traje tri mjeseca. Prema ovoj metodi, proljeće traje od 1. marta do 31. maja.

Druga metoda se bazira na astronomskim sezonama, odnosno na položaju Zemljine orbite u odnosu na Sunce. Astronomski kalendar određuje godišnja doba prema tome kada je Zemljina rotacijska os na 23,5 stepeni u odnosu na orbitu oko Sunca, pa nam proljeće posljednjih godina dolazi 20. marta.

Prvi dan proljeća u Bosni i Hercegovini biće uglavnom sunčan. Očekuje se slab vjetar sa sjevera i sjeveroistoka. Najviša dnevna temperatura, prema Federalnom hidrometeorološkom zavodu, biće uglavnom između 13 i 18 stepeni Celzijusa.

Proljeće simbolizuje ponovno rađanje Sjeverne hemisfere Zemlje, kada priroda procvjeta. Mnoge kulture obilježavaju dolazak proljeća kroz različite festivale, a posebno se ističu Japan, Indija i Nepal. Učesnici festivala dočekuju proljeće plesom i pjesmom, bacajući različite boje jedni na druge. Festivali takođe simbolizuju pobjedu dobrog nad zlim.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Najnoviji komentari

Postao je pomija i lažov! Sreća mu je još uvijek što nam je opozicija gora od njega!
Smiješno je da se trudite. Obren se maksimalno žrtvovao za Doboj, ali imao je i neka ograničenja. Bi...
I gle! Slučajno ili ne, prepoznajem neke gospođe koje rade na budžetu, stranački kadar dabome, jer s...
@skoro pa SVI na ovoj temi je postavio/la komentar u DOBOJ: Učenici četiri srednje škole obilježIće sutra praznik
A može li bez spominjanja građana, naših sugrađana i drugih etničkih i religijskih pripadnosti u neg...
Po ko zna koji put popravljeno, po ko zna koji put devastirano. I nikada se neće pronaći počinioci. ...

Mi smo nezavisni informativni portal koji ne pristaje na kompromise kada je u pitanju istina. Naša uređivačka politika zasniva se na principima profesionalnog novinarstva, a posebno se zalažemo za borbu protiv korupcije, kriminala i nepotizma. Bez obzira na pritiske, ostajemo dosljedni u namjeri da građanima pružimo tačne, provjerene i pravovremene informacije koje služe javnom interesu.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta...

Pišite nam na našu email adresu: redakcija@dobojski.info