Menu

DOBOJ: Bankari postaju hotelijeri

Da u vremenu krize ipak najbolje prolaze bankari, vidi se na primeru Doboja, jer su propašću nekada profitabilnog preduzeća "Ozrenturist" upravo oni postali vlasnici dva reprezentativna kompleksa u gradu.

Stečajem i definitivnim gašenjem dobojskih brendova, nekadašnjeg hotela "Bosna", pa zatim "Parka" i svojevremeno najvećeg i jedinog domaćeg trgovačkog centra BMD, koji su poslovali u sastavu "Ozrenturista", dve banke su preuzele njihovu imovinu.

Zvanično o tome se u Doboju ne priča, ali prema pouzdanim informacijama do kojih je došao naš list, "Park" je u izvršnom sudskom postupku za 4,6 miliona maraka preuzela jedna, a BMD za sedam miliona maraka druga ovdašnja banka.

Direktora Dalibora i njegovog oca Boru Bjeloševića, većinskog vlasnika preduzeća "Ozrenturist" od zatvaranja 19. februara prošle godine malo ko je video, jer su se prema nekim informacijama preselili u Beograd. Nedostupni su za razgovor. Zapravo, viđali su ih samo bankari sa kojima su pregovarali o dugovanjima. Ukupan dug je iznosio 15 miliona maraka, a najveći poverioci bili su Razvojna, Nova i Bobar banka.

Pored ovoga "Novosti" su u posedu spiska i ostalih poverilaca, jer Bjeloševići duguju za radove na rekonstrukciji starog zdanja i pretvaranja u novo reprezentativno sa četiri zvezdice, za nameštaj, neplaćene komunalije i dobavljačima. U pokušaju da naplati svoja potraživanja, Poreska uprava je u nekoliko navrata organizovala licitaciju za prodaju zaplenjene opreme i nameštaja, ali bez velikog uspeha.

Hotel Park Doboj - Dobojski Info

Bilo kako bilo, bankari su bili najuporniji i najkonkretniji i jedini su se namirili u značajnijoj meri.

Dragana Nišić, stručni saradnik za komunikacije iz Nove banke kaže za "Novosti" da je banjalučka Nova banka naplatila svoja potraživanja preuzimanjem objekta tržnog centra BMD komerc i da ga je namenila za dalju prodaju. Kako kaže, već imaju i potencijalne kupce.

- Što se tiče hotela "Park", on nije bio predmet zaloga u korist Nove banke, a samim tim ni predmet izvršenja, pa banka njime ne raspolaže - kaže Nišićeva.

"Ozrenturist" je, inače, pre deceniju i po u procesu privatizacije u RS pripao nemačkom biznismenu iz ovih krajeva Bošku Ćućiću, kupovinom 28,34 odsto akcija za 600 hiljada maraka. Od toga je čak 540 hiljada maraka platio starom deviznom štednjom, ali ga je kao i još četiri na sličan način kupljena preduzeća, preprodao posle pet godina. Kupca je našao u lokalnom trgovcu Bori Bjeloševiću, koji je naknadno otkupio još akcija na Banjalučkoj berzi.

LUKSUZ

Bjeloševići su se hvalili da je investicija temeljne rekonstrukcije tada jedinog gradskog hotela bila vredna pet miliona evra, da u ponudi imaju 113 soba i apartmana, bogatu gastronomsku i ponudu za održavanje konferencija i seminara, bazen, programe fitnesa i rehabilitacije...

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Firma Eco Line d.o.o. Petrovo traži radnike u računovodstvu i proizvodnji

Firma Eco Line d.o.o. Petrovo, koja se bavi proizvodnjom masivnog i pločastog namještaja, raspisuje ...

MASS-light: Otvoren najveći salon rasvjete u Crnoj Gori!

Ljubitelji dizajna, arhitekti i svi koji prepoznaju značaj kvalitetne rasvjete imaju novi razlog za ...

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

Ekonomija i Privreda

DOBOJ: “Željeznice RS” u minusu 10,5 miliona KM

„Željeznice Republike Srpske“ u prvom kvartalu ove godine poslovale su sa gubitkom od 10,5 miliona K...

USVOJEN ZAKON: Preduzetnicama u Republici Srpskoj omogućena refundacija porodiljskih naknada

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o izmjenama i dopunama Zakon...

JAVNA PRODAJA ZEMLJIŠTA BOSNAKOOP-a: Prvo ročište zakazano za 18. jun, u ponudi 31 parcela

Pred Opštinskim sudom u Tešnju, u predmetu broj 39 0 I 070050 23 I, zakazano je prvo ročište za javn...

Kreditni rejting loš, a BIĆE JOŠ GORI: Ekonomska i politička situacija šalju lošiju poruku investitorima

Kreditni rejting Republike Srpske i Bosne i Hercegovine trenutno je dosta loš, a procjenjuje se da ć...

DOBOJ: Danas isplata naknada korisnicima socijalnih davanja

Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatiće danas 46 miliona KM za korisnike socijalnih davanj...

Bahatim vozačima u BiH kazne i do 5.000 KM, strože sankcije i za upotrebu telefona

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj (četvrtak) sjednici bi trebalo da razmatr...

EBRD OBJAVIO NOVE PROGNOZE: BiH najgora od zemalja regiona

Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu ekonomskog rasta za ovu godinu od zemalja regiona, prognoza j...

Omogućeno osnivanje prvih zajednica obnovljivih izvora energije

Ključni korak u uvođenju građanske energijeNedavno usvajanje pravilnika o zajednicama obnovljivih iz...

Centralna banka BiH: Krediti za godinu dana porasli za 10 odsto

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju marta ove godine iznosili su 26,46 milijardi KM i u odnosu...

DOBOJ: Svečanost povodom ispraćaja u penziju 23 željezničara

Sindikat željezničara Republike Srpske organizovao je danas svečani ispraćaj u penziju za 23 člana. ...

Radnici u trgovini poručuju: „Ne damo nedjelju!“ – najavljen protest upozorenja 18. maja u Sarajevu

SARAJEVO – Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBIH) organizuje p...

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...