Menu

ŽELJEZNICE RS Akcija spasavanja megagubitaša, koju ćemo plaćati decenijama

  • Autor  Milkica Milojević SrpskaInfo
  • 3 Komentara

Krajem idućeg mjeseca očekuje se da će konačno stići prva tranša kredita Svjetske banke, vrijednog 100 miliona maraka, a namjenjenog za veliko spremanje u najvećem gubitašu u Repubici Srpskoj.

Kroz priču o ovom kreditu mogu se jasno isčitati mnoge poruke, od one o neefikasnosti velikih “državnih kombinata”, koji u svim partokratskim društvima, pa i u Republici Srpskoj, služe prvenstveno za masovno zapošljavanje partijskih kadrova, do neefikasnosti sistema vlasti i činjenice da sve to, na kraju krajeva, i doslovno – plaća narod.

Željeznice RS, kao ubjeljivo najveći gubitaš u RS, koji je prošle godine imao skoro 3.200 zaposlenih i ostao upamćen po čestim protestma, pa čak i štrajkovima glađu, nakon dugogodišnjeg katastrofalnog poslovanja došao je u situaciju da ih samo milionski dugoročni kredit može izvući iz dubioze. Takav kredit im je, konačno, odobren u 7. decembra prošle godine, kada je bord direktora Svjetske banke donio odluku o zajmu za restrukturiranje Željeznica RS, u iznosu od 51,3 miliona evra.

Unucima kredit u nasljedstvo

Emanuel Salinas, šef kancelarije Svjetske banke u BiH, tada je poručio da će brzina realizacije kredita zavisiti od efikasnosti vlasti u BiH, navodeći da taj proces u nekim zemljama bude završen za tri mjeseca, a u nekima “potraje čak i do devet mjeseci”. U BiH je “proces”, praćen brojnim opstrukcijama potrajao skoro deset mjeseci i tek nedavno je Parlament BiH retifikovao sporazum o zajmu, a Predsjedništvo BiH dalo saglasnost za ratifikaciju. Tako će novac, koji mnogi željno isčekuju, slučajno ili ne, na račun ŽRS leći upravo nekoliko dana pred izbore.

Oni, koji će se na tim izborima boriti za vlast, ali i oni koji su Željeznice RS doveli do ruba ambisa, kada kredit dođe na naplatu, već će, uglavnom, biti u zasluženoj penziji.

Naime, prema ugovoru sa Svjetskom bankom, rok otplate kredita je 32 godine, sa grejs periodom od sedam godina, uračunatim u taj rok. Zajam će se otplaćivati polugodišnje, 15. maja i 15. novembra. U prevodu, to znači da će prva od ukupno 50 rata, od kojih svaka iznosi nešto više od dva miliona KM, na naplatu dospjeti, najvjerovatnije, 2024. godine, a posljednju će naši potomci vratiti 2051. godine, što zanči da će kredit otplaćivati i naši potomci.

Detalji ugovora o zajmu, koji se itekako tiču građana RS, nisu javno objavljeni, ali je sasvim izvjesno da će ga vraćati poreski obveznici, jer je garancije za kredit dala Vlada RS.

Tanja Topić: Raspišite referendum!

Ova situacija je izazvala brojne komentare u javnosti, pa je tako politička analitičarka Tanja Topić, u ranijoj izjavi za Srpskainfo rekla da je vlast, prije nego što je zadužila sadašnje i buduće generacije, trebalo da o tome – raspiše referendum.

-Bilo bi najpoštenije da se narod direktno izjasni o tome. Zašto o tom kreditu nije raspisan referendum, ako već toliko forsiramo instituciju referendma u Republici Srpskoj – rekla je Topićeva.

O velikoj akciji spasavanja najvećeg gubitaša u RS do sada su najviše javno govorili sindikalci, a u Željeznicama RS ih ima na pretek, jer u preduzeću djeluje čak sedam sindikata, od kojih četiri okupljaju veliki broj članova. Iako se u nekim nijansama ne slažu, svi sindikalci u Željeznicama RS su saglasni da je veliki problem u procesu restrukturiranja taj što će milionima iz kredita raspolagati aktuelno rukovodstvo ŽRS, koje je, tvrde, u dobroj mjeri doprinelo propasti preduzeća. Dragan Savanović, koji je već devet godina na čelu posrnulog giganta, za razliku od sindikalaca vješto izbjegava bliske susrete s javnošću. I kada se pojavi pred kamerama, javnost od njega ne može čuti bitne podatke. Tako je nedavno, na pitanje novinara Srpskainfo koliki je ukupni akumulirani gubitak Željeznica RS, odgovorio da “ne zna taj podatak, jer mu je u glavi milion cifara”.

Minus u stotinama miliona KM

Prema finansijskim izvještajima, ukupan akumulirani gubitak ŽRS je oko 115 miliona maraka, mada poznavaoci prilika tvrde da bi ta cifra, kada se uzmu u obzir sva potraživanja, pa i tužbe, koje će uskoro stići na naplatu, mogao biti daleko veći.

Pitanje je, dakle, da li će i kredit od 100 miliona maraka biti dovoljan da se popeglaju svi minusi Željeznica RS. Izvjesno je, međutim, da nakon što stigne taj novac, slijedi veliko spremanje u ŽRS, a ono podrazumijeva drastično smanjenje broja radnika, vlasničko i finansijsko restrukturiranje i podjelu preduzeća na dvije kompanije: jednu za infrastukturu, a drugu za operacije, odnosno prevoz. Kako je nedavno rekao Goran Čamdžić, lider jednog od najvećih sindikata u ŽRS, to vjerovatno znači da će, kada se cijela priča završi, prugama u Repubike Srpske špartati vozovi inostranih željezica.

Višak još najmanje 500 radnika

- Od 2011. godine broj radnika u Željeznicama RS smanjen je za 1.100, a od početka restrukturisanja, 1. marta , za 500, što je i predviđeno ovim procesom – izjavio je ministar saobraćaja RS Neđo Trninić.

Do kraja ovog procesa brojno stanje na Železnicama RS treba da bude smanjeno za još 500 radnika. Prema podatku koji je nedavno iznio predsjednik Sindikata željezničara RS Jelenko Dobraš, Željeznice RS trenutno imaju 2.560 zaposlenih, a sindikalci već odavno upozoravaju da uprava ŽRS smanjuje broj zaposlenih tako što se rešava operativnog osoblja, poput skretničara, manevrista i otpravnika vozova, dok privilegovani u kancelarijama ostaju pošteđeni.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

3 Komentara

  • Poznavalac
    Poznavalac nedelja, 02 septembar 2018 10:02 Link komentara

    kako nestrucno vodjenje preduzeca, tako i nepostojanje krivicne odgovornosti za MILIONSKE gubitke dovodi do MEGA GUBITASA.Stranacko postavljanje direktora na funkcije,po stranackoj,a ne iskustvu i jakom upravljanju,menadzerisanju,UZIMA DANAK.Stranacko zaposljavanje nestrucnih i ljudi koji ne zele da rade,jer ih je NEKO doveo,placamo,placacemo,i sve to, do SAMOUNISTENJA.Niko ne mrzi Srpsku vise od nas samih,ni Mujo,ni Ante,ni Vasington,ni Berlin,ni ovaj,ni onaj,mi SRPSKU MRZIMO,mrzimo jer SIShEMO sve sto Srpska ima i NEMA!Mi mrzimo SRPSKU,jer smo svojim cutanjem sve dopustili, MI MRZIMO SRPSKU,jer nismo OPOZICIJA ,ni Vlasti ni OPOZICIJI,niko nam nije kriv, prihvatili smo prljave politicke igre,VEZE,korupciju,dajemo mito gdje god mozemo,MI SMO KRIVI,isto tako,SAMO MI,JAKA GRADJANSKA OPOZICIJA,JAKA INTELEKTUALNA SNAGA,NEZAVISNA OD POLITIKE ,a ukljucena u istu,PRO SPRSKA,PRO NARODNA,ONA ZAOPSTANAK NAS SVIH,moze nesto da uradi.Dok god bude drugacije,pojednici ce imati SVE,poltroni mrvice,i ostali NISTA.Srbi moji,krenite od sebe,i vidjecete da vas je vecina u NECEMU,da je vecina prihvatila PRLJAVO,zato,nista nemoj da vas cudi!

    Prijavi
  • Posmatrač
    Posmatrač ponedeljak, 03 septembar 2018 09:52 Link komentara

    Država po mjeri organizovanog kriminala.
    Sve propalo i opljačkano, a niko nije kriv nizašta.
    Ni ko da piše zakone u korist naroda, ni ko da tuži po pravdi, ni ko da istražuje (profesionalno, odgovorno, nepristrasno), ni ko da sudi po pravdi i pravu.
    Pravni sistem puca od prava, ali nigdje pravde.

    Prijavi
  • зозон
    зозон četvrtak, 06 septembar 2018 09:06 Link komentara

    Која и каква памет тврди да су жељезнице мега-губиташи.Глуп народ увијек лоше живи! Вриједност жељезница процијењена је на 270.000.000 КМ. Мало више од зграде владе. Браво мајстори! Километар пруге нивоа ЖРС је 1.200.000 евра. 420 кмилометара x 1,200.000 е је 504.000.000 e = milijarda KM + остале некретнине . Драги моји паметњаковићи и ко је ту губиташ .

    Prijavi

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Firma Eco Line d.o.o. Petrovo traži radnike u računovodstvu i proizvodnji

Firma Eco Line d.o.o. Petrovo, koja se bavi proizvodnjom masivnog i pločastog namještaja, raspisuje ...

MASS-light: Otvoren najveći salon rasvjete u Crnoj Gori!

Ljubitelji dizajna, arhitekti i svi koji prepoznaju značaj kvalitetne rasvjete imaju novi razlog za ...

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

Ekonomija i Privreda

Omogućeno osnivanje prvih zajednica obnovljivih izvora energije

Ključni korak u uvođenju građanske energijeNedavno usvajanje pravilnika o zajednicama obnovljivih iz...

Centralna banka BiH: Krediti za godinu dana porasli za 10 odsto

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju marta ove godine iznosili su 26,46 milijardi KM i u odnosu...

DOBOJ: Svečanost povodom ispraćaja u penziju 23 željezničara

Sindikat željezničara Republike Srpske organizovao je danas svečani ispraćaj u penziju za 23 člana. ...

Radnici u trgovini poručuju: „Ne damo nedjelju!“ – najavljen protest upozorenja 18. maja u Sarajevu

SARAJEVO – Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBIH) organizuje p...

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...

DOBOJ: Počela isplata aprilskih penzija

U Republici Srpskoj danas je počela isplata penzija za april za 289.402 korisnika, za šta je obezbij...

IZ ŠUPLJEG U PRAZNO: Više od polovine građana BiH ne može „pregurati“ mjesec bez zaduživanja

Čak 58% odraslih osoba u BiH ne može pokriti mjesečne troškove bez pozajmljivanja novca.

DOBOJ: Željezničari i dalje strepe za plate, uprava pravda kupovinu novih auta

Iako su radnici "Željeznica Republike Srpske" krajem aprila dobili platu za mart, i dalje su na tank...

Polovni automobili uskoro jeftiniji u BiH?

Evropska unija uvodi nove tehničke propise koji će ukloniti starije automobile sa drumova, a to se n...

Dva najveća proizvođača struje u Srpskoj istovremeno van pogona

Dva najveća proizvođača električne energije u Srpskoj – RiTE Gacko i RiTE Ugljevik – prvi put od poč...

ERS tri godine potkrada prosumere, reagovao regulator

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) stavila je van snage račune koje je Elekt...

DOBOJ: Plate kasne, a od kredita "Željeznice" kupuju nova vozila (VIDEO)

Proces restruktiranja Željeznica Republike Srpske je završen, u finišu tog projekta rekontruisana je...