Menu

Građani žiranti za kredit ERS od 9,5 miliona KM

Vlada Republike Srpske dala je juče garancije „Elektroprivredi Republike Srpske“ (ERS) da se zaduži za 12 miliona maraka kako bi stekla kapital u preduzeću „Ruding“ iz Ugljevika.

Portal CAPITAL objavio je ranije da banke ne žele da kreditiraju ERS sa 46 miliona KM, od čega je 12 miliona bilo namjenjeno za „Ruding“. Zbog problema sa likvidnošću ERS je za banke nepouzdan klijent, zbog čega joj je za zaduženje neophodna garancija RS.

Kao bi im olakšala dobijanje kredita, Vlada je juče dala garanciju za zaduženje “Elektroprivrede”, ali ne za 46 miliona, već za 80 odsto iznosa glavnice kredita za „Ruding“.

„Republika Srpska, kao davalac garancija, bezuslovno garantuje pravovremeno plaćanje obaveza do 80 odsto iznosa glavnice kredita u otplati, a najviše do 9.590.000 KM, prema ugovoru koji će se zaključiti između ERS i Komercijalne banke“, navodi se u Odluci Vlade RS.

„Elektroprivreda RS“ je tender za nabavku kredita od 45,9 miliona raspisala 13. septembra ove godine, ali je on poništen iz razloga jer nijedna ponuda nije prispjela u zakonom propisanim rokovima.

Namjera je bila da se kredit uzme na period od 10 godina, te da se 33,9 miliona KM koristi za finansiranje završetka betoniranja tunela Fatničko Polje – Bilećko jezero, za potrebe „Hidroelektrana na Trebišnjici“.

Drugi dio kredita od 12 miliona KM trebalo je da bude iskorišten za sticanje kapitala preduzeća „Ruding“ Ugljevik.

ERS garancija

ERS je nakon toga očigledno odlučila da ide u zaduženje samo za “Ruding”.

Osam preduzeća iz sistema “Elektroprivreda RS” u prvoj polovini ove godine prikazalo je neto dobit od oko 16,1 milion KM, dok su dva imala gubitak veći od 10,3 miliona KM.

Portal CAPITAL pisao je kako preduzeća ERS-a, imaju sve veće probleme s likvidnošću.

I preduzeće „Rudnik i Termoelektrana Ugljevik“ (RiTE) ljetos je zapalo u finansijske probleme i tražilo je ko mu može što prije pozajmiti 10 miliona KM za plaćanje dospjelih obaveza.

I „Elektro-Hercegovina“ je tražila tri miliona KM kredita za nabavku softvera i reorganizaciju elektroenergetskog sektora.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Firma Eco Line d.o.o. Petrovo traži radnike u računovodstvu i proizvodnji

Firma Eco Line d.o.o. Petrovo, koja se bavi proizvodnjom masivnog i pločastog namještaja, raspisuje ...

MASS-light: Otvoren najveći salon rasvjete u Crnoj Gori!

Ljubitelji dizajna, arhitekti i svi koji prepoznaju značaj kvalitetne rasvjete imaju novi razlog za ...

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

Ekonomija i Privreda

Kreditni rejting loš, a BIĆE JOŠ GORI: Ekonomska i politička situacija šalju lošiju poruku investitorima

Kreditni rejting Republike Srpske i Bosne i Hercegovine trenutno je dosta loš, a procjenjuje se da ć...

DOBOJ: Danas isplata naknada korisnicima socijalnih davanja

Ministarstvo finansija Republike Srpske isplatiće danas 46 miliona KM za korisnike socijalnih davanj...

Bahatim vozačima u BiH kazne i do 5.000 KM, strože sankcije i za upotrebu telefona

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj (četvrtak) sjednici bi trebalo da razmatr...

EBRD OBJAVIO NOVE PROGNOZE: BiH najgora od zemalja regiona

Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu ekonomskog rasta za ovu godinu od zemalja regiona, prognoza j...

Omogućeno osnivanje prvih zajednica obnovljivih izvora energije

Ključni korak u uvođenju građanske energijeNedavno usvajanje pravilnika o zajednicama obnovljivih iz...

Centralna banka BiH: Krediti za godinu dana porasli za 10 odsto

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju marta ove godine iznosili su 26,46 milijardi KM i u odnosu...

DOBOJ: Svečanost povodom ispraćaja u penziju 23 željezničara

Sindikat željezničara Republike Srpske organizovao je danas svečani ispraćaj u penziju za 23 člana. ...

Radnici u trgovini poručuju: „Ne damo nedjelju!“ – najavljen protest upozorenja 18. maja u Sarajevu

SARAJEVO – Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBIH) organizuje p...

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...

DOBOJ: Počela isplata aprilskih penzija

U Republici Srpskoj danas je počela isplata penzija za april za 289.402 korisnika, za šta je obezbij...

IZ ŠUPLJEG U PRAZNO: Više od polovine građana BiH ne može „pregurati“ mjesec bez zaduživanja

Čak 58% odraslih osoba u BiH ne može pokriti mjesečne troškove bez pozajmljivanja novca.

DOBOJ: Željezničari i dalje strepe za plate, uprava pravda kupovinu novih auta

Iako su radnici "Željeznica Republike Srpske" krajem aprila dobili platu za mart, i dalje su na tank...