Menu

Neto plaća u RS u 2015. godini veća od plaće u Federaciji BiH

  • Autor  Akta ba
  • 1 komentar

Kupovna moć bh. građana se nije značajnije mijenjala u periodu januar-septembar 2015. godine istaknuto je u analizi „Ekonomski trendovi“ koju je nedavno objavila Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.

Rast broja zaposlenih u BiH nije praćenznačajnim rastom prosječne neto plate u BiH koja je u periodu I‐IX 2015. godine uvećana svega 0,1posto g/g (uz realni rast 0,9 posto). Prosječna neto plata u BiH je u posmatranom periodu iznosila 830 KM, a najveći doprinos rastu je bio kroz povećanje prosječne neto plate u RS (1,1 posto), jer je istovremeno neto plata u FBiH smanjena (0,4 posto). Time je prosječna neto plata u RS bila veća od neto plate u FBiH (832 KM vs. 829 KM respektivno).

Stagnacija prosječne neto plate u BiH u I‐IX 2015. godine je rezultat skromnog rasta plata u većini područja djelatnosti, a u pojedinim djelatnostima neto plate su niže u poređenju sa istim periodom 2014. godine.

"Najznačajnija smanjenja neto plata su u područjima poslovanja nekretninama, građevinarstva, umjetnosti zabave i rekreacije. Navedena smanjenja plata su registrovana u oba entiteta. Pored toga, izrazito skroman rast neto plata u područjima koja zapošljavaju najveći broj lica u BiH (prerađivačka industrija i trgovina na veliko i malo) je doprinijeo stagnaciji prosječne neto plate", istaknuto je u analizi DEP-a.

Poređenjem entitetskih neto plata primjećuje se da su neto plate u pojedinim djelatnostima u RS bile veće. Dok je u prerađivačkoj industriji u RS registrovan rast plata, u FBiH su smanjene. Istovremeno u okviru javne uprave i odbrane, obaveznog socijalnog osiguranja, obrazovanja i administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti neto plate u RS su rasle bržom stopom (u poređenju sa platama u FBiH), što je uticalo na rast prosječne neto plate u posmatranom entitetu.

1 komentar

  • Saša
    Saša četvrtak, 28 januar 2016 17:45 Link komentara

    Neto plate u FBiH se iskazuju bez regresa i toplog obroka, ovdje je sve uračunato. Realno-prihodi u Federaciji BiH, kad se sve uračuna, su značajno veći.

    Prijavi

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Firma Eco Line d.o.o. Petrovo traži radnike u računovodstvu i proizvodnji

Firma Eco Line d.o.o. Petrovo, koja se bavi proizvodnjom masivnog i pločastog namještaja, raspisuje ...

MASS-light: Otvoren najveći salon rasvjete u Crnoj Gori!

Ljubitelji dizajna, arhitekti i svi koji prepoznaju značaj kvalitetne rasvjete imaju novi razlog za ...

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

Ekonomija i Privreda

Omogućeno osnivanje prvih zajednica obnovljivih izvora energije

Ključni korak u uvođenju građanske energijeNedavno usvajanje pravilnika o zajednicama obnovljivih iz...

Centralna banka BiH: Krediti za godinu dana porasli za 10 odsto

Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju marta ove godine iznosili su 26,46 milijardi KM i u odnosu...

DOBOJ: Svečanost povodom ispraćaja u penziju 23 željezničara

Sindikat željezničara Republike Srpske organizovao je danas svečani ispraćaj u penziju za 23 člana. ...

Radnici u trgovini poručuju: „Ne damo nedjelju!“ – najavljen protest upozorenja 18. maja u Sarajevu

SARAJEVO – Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBIH) organizuje p...

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...

DOBOJ: Počela isplata aprilskih penzija

U Republici Srpskoj danas je počela isplata penzija za april za 289.402 korisnika, za šta je obezbij...

IZ ŠUPLJEG U PRAZNO: Više od polovine građana BiH ne može „pregurati“ mjesec bez zaduživanja

Čak 58% odraslih osoba u BiH ne može pokriti mjesečne troškove bez pozajmljivanja novca.

DOBOJ: Željezničari i dalje strepe za plate, uprava pravda kupovinu novih auta

Iako su radnici "Željeznica Republike Srpske" krajem aprila dobili platu za mart, i dalje su na tank...

Polovni automobili uskoro jeftiniji u BiH?

Evropska unija uvodi nove tehničke propise koji će ukloniti starije automobile sa drumova, a to se n...

Dva najveća proizvođača struje u Srpskoj istovremeno van pogona

Dva najveća proizvođača električne energije u Srpskoj – RiTE Gacko i RiTE Ugljevik – prvi put od poč...

ERS tri godine potkrada prosumere, reagovao regulator

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) stavila je van snage račune koje je Elekt...

DOBOJ: Plate kasne, a od kredita "Željeznice" kupuju nova vozila (VIDEO)

Proces restruktiranja Željeznica Republike Srpske je završen, u finišu tog projekta rekontruisana je...